Amy Johnson (1 lipca 1903 - 5 stycznia 1941), angielska pilotka.
Urodziła się 1 lipca 1903 w Kingston upon Hull w rodzinie zamożnego fabrykanta. Ukończyła ekonomię na uniwersytecie w Sheffield i podjęła pracę w Londynie jako sekretarka w kancelarii prawnej. Tam zainteresowała się też lotnictwem i w 1929 uzyskała licencję pilota w londyńskim aeroklubie (London Aeroplane Club). Jako pierwsza kobieta uzyskała poza tym kwalifikacje mechanika lotniczego.
Sławę przyniósł jej lot z Wielkiej Brytanii do Australii w 1930 roku, którego podjęła się jako pierwsza kobieta. Wystartowała 5 maja 1930 z Croydon, a ukończyła rajd 24 maja lądując w Darwin, po przebyciu 11 000 mil. Mimo, że nie pobiła 15-dniowego rekordu tej trasy, witano ją jak gwiazdę, otrzymała też za ten lot nagrodę Harmon Trophy. Jej samolot De Havilland Gipsy Moth, o znakach G-AAAH i nazwie własnej Jason, znajduje się obecnie w Muzeum Nauki w Londynie.
W lipcu 1931 pobiła rekord przelotu na trasie z Anglii do Japonii, lecąc samolotem De Havilland Puss Moth z drugim pilotem Jackiem Humphreysem.
W lipcu 1932 ustanowiła rekord samotnego przelotu z Anglii do Kapsztadu w Południowej Afryce, także na DH Puss Moth. W maju 1936 ponownie pobiła ten rekord samolotem Percival Gull.
W 1932 Amy Johnson poślubiła słynnego brytyjskiego lotnika Jima Mollisona, który oświadczył się jej po 8 godzinach od spotkania, w czasie wspólnego lotu. Z Mollisonem wykonała w 1933 przelot bez międzylądowania z Pendine Sands w południowej Walii do USA samolotem De Havilland Dragon Rapide. Lot zakończył się rozbiciem samolotu z braku paliwa w Bridgeport w stanie Connecticut. W następnym roku Amy Johnson i Jim Mollison przelecieli bez międzylądowania w rekordowym czasie do Indii samolotem De Havilland Comet. Para jednak rozwiodła się w 1938.
Podczas II wojny światowej Amy Johnson wstąpiła do kobiecej jednostki transportowej Air Transport Auxiliary, dostarczajacej samoloty z fabryk do jednostek RAF. 5 stycznia 1941, pilotując samolot Airspeed Oxford do lotniska Kidlington koło Oxfordu, zaginęła. Okoliczności jej śmierci nie są do końca jasne. Uznano, że zgubiła się we mgle i gdy skończyło się paliwo, wyskoczyła na spadochronie i utonęła, po czym samolot jej się rozbił w ujściu Tamizy, lecz jej ciała nie znaleziono.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.