Amman -
Amman - stolica Jordanii, położona na płaskowyżu w północnej części kraju na wysokości około 850 m n.p.m., na wschód od Rowu Jordanu. Ośrodek administracyjny muhafazy Amman. Ludność: 963 tys. mieszkańców (1994), zespół miejski 1,4 mln mieszkańców (1997), w tym duża liczba uchodźców palestyńskich.

Historia

Amman to starożytna osada, wymieniana już w Starym Testamencie pod nazwą Rabbat Ammon; była stolica Ammonitów, w III w, p.n.e. podbita przez władcę Egiptu Ptolemeusza II Filadelfosa i przemianowany na Filadelfię, był znany pod tą nazwą w czasach rzymskich i bizantyjskich, osiedlili się tu wreszcie Nabatejczycy i Ghassainidzi, którzy nadali miastu nazwę Amman. W 635 r. został zajęty przez Arabów, przeżył swą świetność i w VIII wieku zaczą się jego upadek po przeniesieniu stolicy kalifatu z Damaszku do Bagdadu.
Od XVI wieku należał do Turcji, w XIX wieku był małą wsią, w 1921 Amman został stolicą Transjordanii, i wreszcie w 1946 roku stolicą Jordanii.

Zabytki

  • cytadela z VIII w. wzniesiona pod panowaniem arabskim,
  • zabytki z czasów rzymskich: mieszczący 6 tys. widzów amfiteatr, niewielki teatr muzyczny Odeon i Nimfeum oraz pałac królewski,
  • zabytkowe meczety.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.