W XVII w. trwała i rozszerzała się kolonizacja obu kontynentów amerykańskich przez Europejczyków. Ustabilizowała się już władza Hiszpanów na terytoriach Meksyku i Ameryki Środkowej, gdzie utworzyli oni Wicekrólestwo Nowej Hiszpanii oraz na zachodnim pobrzeżu Ameryki Południowej, gdzie powstało Wicekrólestwo Peru. Oba państwa posiadały już ukształtowaną elitę władzy, jaką stanowiła w większości szlachta kreolska, urodzona i osiadła w Ameryce, a wywodząca się z kolonizatorów hiszpańskich.
Autochtonicznej ludności indiańskiej przypadła rola siły roboczej w gospodarce, ukierunkowanej przez kolonizatorów przede wszystkim na eksport monokultur rolnych i szlachetnych minerałów. Coraz większe obszary przeznaczano na plantacje bawełny, tytoniu, kukurydzy, trzciny cukrowej, kakao i kawy lub wypas wielkich stad bydła, a także powstawały wciąż nowe kopalnie złota, srebra i diamentów. Gdy zaczęło brakować rąk do katorżniczej pracy na plantacjach i w prymitywnych kopalniach, Portugalczycy i Hiszpanie rozpoczęli na wielką skalę sprowadzać czarnych niewolników z Afryki, głównie z Angoli i Konga. Pierwszy ich transport na Karaiby zorganizowali Hiszpanie już w 1605 r.
W XVII w. rozwinęła się również poważnie kolonizacja obu Ameryk przez dalsze państwa europejskie: Holandię, Francję i Anglię. Holendrzy opanowali część wybrzeży brazylijskich wokół miasta Pernambuko, wypierając stamtąd Portugalczyków i tworząc tam kolonię Gujanę Holenderską.
Bardzo dużą rolę w kolonizacji obu Ameryki Południowej i Środkowej, zwłaszcza terytoriów hiszpańskich, odegrali misjonarze, zakony i kościoły katolickie. W ogóle wiara katolicka zakorzeniła się szybko wśród ludności indiańskiej, metyskiej, kreolskiej, a później również murzyńskiej, przyjmując formę wiary ludowej, w której znalazło się wiele wierzeń i obrzędów, zaczerpniętych z pierwotnych kultów indiańskich, a także murzyńskich.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.