American Staffordshire Terrier
American_Staffordshire_Terrier -
Inne nazwy
TU INNE NAZWY
Kraj patronacki
TU KRAJ PATRONACKI
Klasyfikacja
FCI: Grupa ? Sekcja ?
AKC: ?
ANKC: Grupa ?
CKC: Grupa 1 - ?
KC: ?
NZKC: ?
UKC: ?
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC
American Staffordshire Terrier - jedna z ras psów. American Staffordshire Terrier jest charakterystycznym psem sprawiającym wrażenie bardzo silnego, pomimo swojego niewielkiego wzrostu. Ma potężne ciało, które nie jest jednak pozbawione gibkości. Amstaff jest dobrze zbudowanym psem, wykazującym dodatkowo dużo zwinności i wdzięku. Jest on zwartej budowy, ma raczej krótki grzbiet, ciężką szyję, silne umięśnione łopatki i głęboką, szeroką klatkę piersiową. Ogon w stosunku do wzrostu jest dość krótki, jest cienki na końcu a także nisko osadzony i noszony w pozycji poziomej. Psy tej rasy osiągają wielkość w kłębie około 47 cm i masę ciała bliską 20 kg.
Głowa jest umiarkowanie długa, o szerokiej czaszce i zaznaczonym stopie. Uszy są krótkie, wysoko osadzone. Uszy są stojące lub półzałamane. Okrągłe oczy są ciemne, są nisko osadzone i szeroko rozstawione o czujnym wyrazie. Włos jest krótki, zwarty i lśniący, sztywny w dotyku. Dopuszczalne jest wszelkie umaszczenie poza przeważającym lub czysto białym (przekraczającym 80% powierzchni ciała psa). Niedopuszczalne jest umaszczenie czarne podpalane i wątrobiane.
American Staffordshire Terrier jest dynamicznym i energicznym zwierzęciem, stąd ma on dużą potrzebę ruchu. Jego żywotność bardzo przydaje się na wsi, gdzie oczyszcza on teren ze szkodników. Ułożenie tego silnego psa polega na podporządkowaniu go przewodnikowi od szczenięcia. Ma on skłonność do „bójek”, toteż szczenięta należy od początku uczyć przyjaznych kontaktów z innymi psami.
Mimo wybitnego popędu do obrony amstafy kupione od rozsądnego hodowcy nie są agresywne. Odwaga tych psów jest dziś niemal legendarna. Są one zatem wspaniałymi stróżami, łączą w sobie siłę buldoga ze zwinnością teriera. Amstaf jest również inteligentnym i wiernym towarzyszem, natomiast jego dobry charakter sprawia, że jest on cenionym psem do towarzystwa.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.