Amenouzume, Amanouzume, bogini shintō, która wg mitu zatańczyć miała przed grotą, w której ukryła się bogini Słońca Amaterasu. Uważa się ją za siostrę lub córkę bogini słońca. Związana jest z płciowością, szczęściem. Mity przypisują jej też rolę szafarki źródła nieśmiertelności utożsamianego z Drogą Mleczną. Bóstwo należało też do drużyny towarzyszącej Ninigi w jego zstąpieniu na ziemię. Poślubić miała ziemskie bóstwo Sarutahiko. Ich potomstwo miało dać początek rodowi Sarume - zajmującemu się rytualnymi tańcami shintō.
Obecnie utożsamiana jest z inną boginią - Okame, której rodowód jest buddyjski i pod tym imieniem jest czczona.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.