Amazonki to drugi polski reality show nadawany przez stację TV 4. Jego emisja odbywała się od 2 lipca do 18 sierpnia w 2001 roku. Producentem była wrocławska firma ATM Grupa.
W kompleksie zbudowanym na potrzeby programu Dwa Światy zamieszkało sześć kobiet (zwanych Amazonkami) i 12 mężczyzn, którzy walczyli o ich względy. Program wygrała para Agnieszka i Dawid Ozdoba, którzy w nagrodę otrzymali 100 tysięcy złotych.
Amazonki były ostro krytykowane przez wiele podtekstów oraz scen seksualnych, które jednak cieszyły się wśród widzów popularnością – dzięki czemu wyniki telewizji TV 4 znacznie się podniosły.
Kilka tygodni po zakończeniu programu wystartował inny reality show, Gladiatorzy – zasady były takie same, jednak tym razem to mężczyźni wybierali kobiety, które walczyły o ich względy.
Prowadzącymi program byli Łucja Kryńska (przez pierwszy tydzień) oraz Jacek Kaczyński.

Uczestnicy

Miejsce Amazonka Partner
1. Agnieszka Peczyńska Dawid Ozdoba
2. Marta Piekarska Wiktor Pniewski
3. Gabriela Bojko Jakub Denys
4. Izabela Kaliszewska Dariusz Zatoń
5. Dominika Pietrzak Bartosz Czarnecki
6. Justyna Pasiek Maciej Michalski

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.