Amazonia -
Amazonia to las tropikalny w Ameryce Południowej pokrywający 5 milionów km² na obszarach państw Brazylia, Kolumbia, Peru, Wenezuela, Ekwador, Boliwia, Gujana, Surinam i Gujana Francuska. Las amazoński to ponad połowa pozostałego na świecie lasu tropikalnego.
Amazonia znajduje się głównie na terenie dorzecza Amazonki i jej ponad 1100 dopływów. Dorzecze zostało ukształtowane w czasie paleozoiku, pomiędzy 500, a 200 milionów lat temu.
Amazonia jest domem dla ponad 2,5 miliona gatunków owadów, dziesiątków tysięcy odmian roślin i około 2000 rodzajów ptaków i ssaków. Eksperci oceniają, że na terenie Amazonii istnieje największa na świecie różnorodność roślin, niektórzy z nich oceniają, że na jeden kilometr kwadratowy przypada ponad 75.000 typów drzew i 150.000 gatunków innych roślin. Jeden kilometr kwadratowy Amazonii zawiera około 90.000 ton żyjących roślin. Mieszka tam też około 20% ze wszystkich ptaków na Ziemi. Do dnia dzisiejszego skatalogowano ponad 438.000 gatunków roślin które mają znaczenie ekonomiczne lub kulturowe, ale nadal pozostało dużo które nie zostały jeszcze opisane, ani nawet odkryte.
Panuje tam klimat równikowy, o wysokiej śrendniej sumie opadów (do 4000 mm), z średnimi rocznymi temperaturami od 24 do 27°C. Obszar jest bardzo słaba zagospodarowany, a zamieszkany jest gównie przez ludność tubylczą.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.