Amartya Kumar Sen (ur. 3 listopada 1933), ekonomista indyjski, laureat Nagrody Nobla 1998.
Studiował w Trinity College w Cambridge, gdzie obronił w 1959 doktorat. Wykładał na wielu uczelniach indyjskich i zagranicznych (Oksford, Harvard, Cambridge, London School of Economics, Delhi, Kalkuta). W swoich badaniach łączy zagadnienia ekonomiczne z etyką i filozofią. Zajmował się podłożem aksjologicznym decyzji ekonomicznych, zagadnieniami ubóstwa i głodu. Opracował tzw. Wskaźnik Rozwoju Społecznego (ang. Human Development Index), który określa poziom rozwoju kraju na tle innych krajów.
Za prace nad tzw. ekonomią dobrobytu został uhonorowany Nagrodą Nobla w 1998.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.