Altair (Atair, ar. Lecący, α Aql, alfa Aquilae, alfa Orła) - jedna z trzech charakterystycznych gwiazd nieba letniego (tzw. trójkąta letniego) w naszej szerokości geograficznej.
Leży ona w gwiazdozbiorze Orła. Ma jasność 0m,8. Jest od nas oddalona o 16 lat świetlnych. Jej jasność absolutna jest 9 razy, a średnica o połowę większa niż Słońca.
Zółtobiaława gwiazda ma temperaturę powierzchni około 8600 K. Badania wykazały, że Altair musi z wielką szybkością obracać się wokół własnej osi. Najprawdopodobniej czas jednego obrotu wynosi tylko 6,5 h (Słońce - 25 dób).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.