Alcuin, Alkuin, Ealhwine lub Albinus (urodzony w Yorku w Anglii około roku 730 - zmarł 19 maja 804) - uczony i mnich anglosaski; tworzył po łacinie.
Wykształcony w szkole katedralnej w Yorku i prowadzący ją później w latach 778-781. Następnie na dworze Karola Wielkiego, którego był doradcą w sprawach nauki i wychowania. Na dworze utworzył szkołę pałacową, która stała się ważnym ośrodkiem, kulturalnym i naukowym.
Od roku 796 był opatem w Tours.
Jego twórczość stanowią traktaty na tematy liturgiczne, teologiczne i filozoficzne m.in. De Anima Ratione, a także podręczniki dydaktyczne.
Zachowany zbiór jego 311 listów, skierowanych głównie do Karola Wielkiego, stanowi cenny materiał dla badaczy monarchii karolińskiej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.