Polska nazwa gatunku
Systematyka
Typ:strunowce
Podtyp:kręgowce
Gromada:ptaki
Podgromada:Neornithes
Nadrząd:neognatyczne
Rząd:siewkowe
Rodzina:alkowate
Gatunek:alka olbrzymia
Nazwa systematyczna gatunku
Pinguinus impennis

Alka olbrzymia (Pinguinus impennis (L.) syn. Alca impennis) - duży, wymarły, nielotny ptak wodny z rodziny alkowatych, zamieszkujący niegdyś północny Atlantyk. Gnieżdziła się na wybrzeżach Labradoru, Grenlandii, Szkocji, Norwegii i innych, mniejszych wysepek. Zimą spotykano je bardziej na południe, aż do Florydy i Półwyspu Iberysjkiego a nawet Półwyspu Apenińskiego.
Cechy gatunku
Wierzch ciała czarny, spód biały, na kantarku biała plama. Skrzydła krótkie, Pokrojem i zachowaniem przypominała pingwiny.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 75-95 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 30 cm
waga ok. 5 kg
Biotop
Otwarty ocean.
Gniazdo
Na skalnej półce, blisko lustra wody, trudno dostępnej od strony lądu.
Jaja
W wyprowadzała jeden lęg w roku lub rzadziej, składając maju-czerwcu jedno jajo.
Wysiadywanie
Jajo wysiadywane było przez okres około 40 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta pierzyły się prawdopodobnie w wiku około 20 dni.
Pożywienie
Ryby, młode być moze również plankton.
Przyczyny wyginięcia
Gatunek znany co najmniej od VIII wieku był obiektem polowań, które przybrały na sile w XVII i XVIII. W XIII wieku przestały istnieć kolonie na Półwyspie Skandynawskim. Ostatnia kolonia na świecie znajdowała się na wyspie Eldey u południowo-zachodnich wybrzeży Islandii, gdzie żyło około 27 tych ptaków. Trwająca na wyspie erupcja wulkanu i trwajace niueustannie polowania sprawiły, że przestałą ona istnieć 3 lipca 1844 roku, gdy podczas ostatniego polowania zabito ostatnią parę i rozbito znajdujące się w gnieździe jajo. Co pewien czas pojawiają się niepotwierdzone informacje o zaobserwowaniu tych ptaków na Atlantyku lub u na kanadyjskim wybrzeżu. W muzeach znajduje się około 90 wypchanych okazów. Trzy z nich znajdują się we Wrocławiu.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.