Alka krzywonosa

Systematyka
Typ:strunowce
Podtyp:kręgowce
Gromada:ptaki
Podgromada:Neornithes
Nadrząd:neognatyczne
Rząd:siewkowe
Rodzina:alkowate
Gatunek:alka krzywonosa
Gatunek:A. torda torda
Gatunek:A. torda islandica
Nazwa systematyczna gatunku
Alca torda

Alka krzywonosa (Alca torda L.) - średni ptak morski z rodziny alkowatych, gnieżdżaćy się na wybrzeżach Atlantyku od wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej, przez Grenlandię, Islandię, Jan Mayen, Wyspę Niedźwiedzią, Wyspy Brytyjskie, Wyspy Owcze południowe i wschodnie wybrzeża Morza Północnego i Morza Norweskiego aż po Półwysep Kola na wschodzie. Zimuje na Atlantyku, w Kanale La Manche, Morzu Śródziemnym, Morzu Północnym oraz na Bałtyku. Te pełnomorskie ptaki na polskie wybrzeże zaglądają sporadycznie. Jedynie osobniki chore i ranne są wyrzucne na brzeg.
Cechy gatunku
Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W upierzeniu godowym głowa, szyja oraz wierch ciała czarne. Reszta biała. Cienka biała przepaska na skrzydle i cienka biała linia łącząca oko z nasadą dzioba. Nogi i dziób czarne. Dziób silnie bocznie spłaszczony z fładami po bokach i białą pręgą. W szacie spoczynkowej gardło i boki głowy bieleją. Podobnie do dorosłych w szacie spoczynkowej wyglądają osobniki młodociane.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 42 - 48 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 63 - 67 cm
waga ok. 550 - 920 g
Biotop
Skaliste wybrzeża morskie. Poza sezonem lęgowym na pełnym morzu.
Gniazdo
W skalnej szczelinie. Gnieździ się pojedynczo lub w koloniach, często w towarzystwie innych alkowatych.
Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w maju-czerwcu jedno, brązowocętkowane jajo.
Wysiadywanie
Jajo wysiadywane jest przez okres 33 - 36 dni przez obydwoje rodziców. Pisklę opuszczaja gniazdo po około 18 dniach.
Pożywienie
Drobne ryby, po które nurkuje.
Ochrona
Gatunek chroniony.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.