Alexander_Hamilton -
Alexander Hamilton (ur. 11 stycznia 1755, zm. 12 lipca 1804) - polityk amerykański, przywódca Federalistów.
Jako osiemnastolatek udał się do Nowego Jorku na studia w King’s College. Na studiach zaczął interesować się polityką, wstąpił do milicji nowojorskiej. W walkach roku 1776 odznaczył się w bojach pod Harlem Height, White Plains, Princeton i innych. W marcu 1777 roku dwudziestodwuletni Hamilton w randze podpułkownika został adiutantem Waszyngtona. Przeniesiony na własną prośbę do służby frontowej, objął w 1781 roku dowództwo pułku lekkiej piechoty.
Po służbie wojskowej przeszedł do służby cywilnej – objął urząd poborcy podatkowego miasta Nowy Jork. W tym samym czasie studiował prawo, a po zdaniu egzamin stanowego został przyjęty do adwokatury w Albany, stolicy stanu Nowy Jork. Jako adwokat praktykował całe życie z wyjątkiem okresu, kiedy zajmował urzędy państwowe. Był delegatem na Kongres Filadelfijski, a w 1784 roku został dyrektorem Banku Nowego Jorku. Poważnie przyczynił się do ratyfikacji konstytucji z 1787 roku. We wrześniu 1789 roku Hamilton został powołany na stanowisko sekretarza skarbu w rządzie prezydenta Waszyngtona. Był także autorem publikacji prasowych znanych jako "Federalist Papers" pod pseudonimem "Publius". Zmarł tragicznie, dzień po pojedynku ze swym rywalem politycznym Aaronem Burrem 12 lipca 1804r. Śmierć Hamiltona okazała się polityczną śmiercią Arona Burra.
Jego wizerunek jest przedstawiony na banknocie 10-dolarowym.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.