Aleksandra Jakubowska (ur. 15 marca 1954 roku w Pruszkowie) - polityk niezrzeszona (wcześniej SLD), szefowa gabinetu politycznego premiera w rządzie Leszka Millera.
Abslowentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała w "Sztandarze Młodych" (1977-1981) i "Przyjaciółce" (1981-1987). Członkini PZPR w latach 1980-1990.
W latach 1987-1991 była dziennikarką Telewizji Polskiej. Od czerwca 1989 roku współtworzyła telewizyjne Wiadomości. 13 stycznia 1991 roku, na znak protestu przeciwko zastąpieniu Andrzeja Drawicza na stanowisku szefa Radiokomitetu Marianem Terleckim pożegnała się z widzami, wzięła torebkę i ostentacyjnie wyszła ze studia. Jak sama mówi, wyborcy do dzisiaj kojarzą ją z tym wydarzeniem. Swoje ówczesne poglądy przedstawiła w napisanej wspólnie z Jackiem Snopkiewiczem, byłym szefem "Wiadomości", książce "Telewizja naga" wydanej w 1991 r.
Po odejściu z TVP została szefem działu reporterów w dzienniku "Kurier Polski". Wspólnie z Wojciechem Mannem i Krzysztofem Materną stworzyła warszawskie radio "Kolor", w którym była szefem działu publicystyki i informacji. Później współwydawała i kierowała tytułami młodzieżowymi i kobiecymi: "Missland" (1993), "Femina" (1994)- dodatek ówczesnego "Życia Warszawy"
W marcu 1995 roku objęła funkcję podsekretarza stanu i rzecznika rządu. Wtedy też rozpoczęła karierę polityczną. W 1997 roku zdecydowała się na start w wyborach parlamentarnych (kandydowała z 12 miejsca na liście w okręgu oplskim). Od tego czasu jest posłanką.
W latach 1999-2000 Jakubowska była członkinią Zarządu Krajowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a następnie zastępcą sekretarza generalnego SLD i członkinią Krajowego Komitetu Wykonawczego Sojuszu (2000-2002). Podczas II Kongresu SLD (czerwiec 2003 roku) została wybrana na wiceprzewodniczącą SLD. Z tego stanowiska Jakubowska zrezygnowała 6 marca 2004 roku na Krajowej Konwencji SLD.
W październiku 2001 roku została wiceministrem kultury w rządzie Leszka Millera. Nadzorowała m.in. pracę nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, co stało się później przedmiotem zainteresowania komisji śledczej badającej tzw. aferę Rywina, która odkryła liczne nieprawidłowości w procedowaniu nad projektem. Jakubowska była najczęściej wzywanym przez sejmową świadkiem - zeznawała w sumie 11 razy.
8 stycznia 2003 r. została szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. Została odwołana z tego stanowiska przez premiera Marka Belkę 7 maja 2004 roku.
W grudniu 2004 prokuratura w Opolu aresztowała męża Aleksandry Jakubowskiej oraz przedstawiła zarzuty dwóm innym osobom z jej rodziny, w związku z podejrzeniami o korupcję.
13 grudnia 2004 roku Jakubowska została zawieszona w prawach członka SLD przez rzecznika dyscypliny partyjnej, a 15 grudnia, ubiegając wystąpienie o jej wykluczenie do sądu partyjnego, sama wystąpiła z SLD.

Linki zewnętrzne

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.