Aleksander Nauman (ur. 29 marca 1959 r.) - były wiceminister w Ministerstwie Zdrowia i szef Narodowego Fundusz Zdrowia. Zdaniem dziennikarzy śledczych w połowie lat 90. był zamieszany w tzw. aferę sprzętową.
Aleksander Nauman jest lekarzem, w 1984 roku ukończył warszawską Akademia Medyczna (specjalizacja: anestezjologia i intensywna terapia). Początkowo był zatrudniony w placówkach medycznych: w Wojewódzkim Szpitale Zespolonym w Warszawie i Instytucie Kardiologii i Intensywnej Opieki Pooperacyjnej. Od 1988 pracował w firmach działających w otoczeniu służby zdrowia. Najpierw w przedstawicielstwie firmy produkującej sprzęt diagnostyki medycznej Abbott Diagnostics w Polsce - OMC POLL, później w spółce zależnej tej firmy POLL Ltd. Od 1992 r. jest dyrektorem medycznym w przedstawicielstwie kalifornijskiej firmy Bird Products. Na początku tego okresu, jak wynika z doniesień prasowych, był też ponoć współwłaścicielem szwajcarskiej spółki BNT. W 1998 r. przeszedł do Towarzystwa Ubezpieczeń Compensa S.A., gdzie był dyrektorem Oddziału Regionalnego, a od 1999 roku dyrektorem Centralnego Biura Ubezpieczeń w Oddziale Krajowym.
Aleksander Nauman zaistniał na polskiej scenie politycznej na jesieni 2001 r., gdy dostał nominację na zastępcę ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego. Odpowiadał za politykę lekową, programy polityki zdrowotnej i ratownictwo medyczne. Nadzorował warty ok. 12 mld zł rynek leków, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz zamówienia publiczne. Nic dziwnego, że na liście najbardziej wpływowych osób w polskiej służbie zdrowia opublikowanej przez „Puls Medycyny” w styczniu 2003 Nauman zajął na niej 6 miejsce (min. Łapiński był dopiero 36.) Po dymisji Łapińskiego, w styczniu 2003, nowy minister zdrowia Marek Balicki domagał się jego dymisji. 1 kwietnia 2003 roku Nauman został prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W reakcji na tą decyzję premiera Leszka Millera Balicki podał się do dymisji. Nauman był uznawany za jednego z bardziej kompetentnych szefów NFZ. Z tą posadą musiał się jednak rozstać po ogłoszeniu w maju 2003 roku przez "dziennik Rzeczpospolita" podejrzeń o korupcję w Ministerstwie Zdrowia (został odwołany 23 maja 2003 r.)
Po odejściu z NFZ, we wrześniu 2003 r. został ekspertem ds. handlu zagranicznego farmaceutykami w kontrolowanym przez skarb państwa Ciechu SA - największej polskiej firmie chemicznej (zrezygnował z tej funkcji 22 czerwca 2004 r.).
W czerwcu 2004 r. Rzeczpospolita ujawniła dowody na udział Naumana w tzw. aferze sprzętowej, polegającej na wyłudzaniu od jednostek służby zdrowia pieniędzy za rzekomo podarowany sprzęt medyczny. W dobrej wierze dyrektorzy szpitali przyjmowali drogi sprzęt medyczny. Zobowiązania z tego tytułu sięgnęły 100 mln zł i ostatecznie zostały spłacone przez Skarb Państwa. Według Rzeczpospolitej Nauman od 1992 roku był współwłaścicielem spółki BNT, która uczestniczyła w procederze handlu sprzętem medycznym.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.