Aleister Crowley, właściwie Edward Alexander Crowley (urodzony 12 października 1875 w Leamington, w hrabstwie Warwickshire, w Anglii - zmarł 1 grudnia 1947) brytyjski okultysta, mistyk. Znany również jako "najbardziej zdeprawowany człowiek świata" jak okreslił go pewien biskup katolicki. Wybitny szachista i alpinista, zdobywca wielu szczytów górskich. Autor wielu książek, z czego znaczna większość traktowała, lub choć nawiązywała, do wyznawanych przez Crowley'a filozoficzno-mistycznych poglądów.
Praktycznie całe swoje życie spędził na poszukiwaniach, nauczaniu i opisywaniu pewnej formy synkretycznego mistycyzmu.
W 1888 wiąże się z Golden Dawn (Złoty Świt) Juliana Bakera, tajemną organizacją krzewiącą nauki różokrzyżowców, alchemików i kabalistów. Od 1912 r. związany z niemiecką grupą okultystyczną Ordo Templi Orientis. W 1920 r. tworzy Opactwo Thelemy. Jego największym dziełem jest "Księga Prawa" napisana pod natchnieniem istoty nazywającej siebie Aiwassem (=egipski bóg Thot), a będacej według Crowleya wykładnią praw nowego eonu, którego władcą jest bóg Horus.
"Każdy mężczyzna i każda kobieta jest gwiazdą (...)
Czyń swoją wolę niechaj będzie całym Prawem.
Miłość jest prawem, miłość podług woli.
Nie ma żadnego prawa ponad Czyń swoją wolę."

Twierdził, że ludzkość ma za sobą dwa eony: Eon Izydy i Eon Ozyrysa. Eon Izydy stanowił okres, w którym ludzie żyli zgodnie z rytmem natury, na Ziemi panował matriarchat, wierzono, że wszystkim kieruje przeznaczenie. Był to czas niewinności, ale i nieświadomości. Tę niewinność ludzkość utraciła wraz z nadejściem Eonu Ozyrysa, kiedy to patriarchalne struktury zaprowadziły przymus i prawo. Eon Ozyrysa to dyktatura świadomości, która tłumi ludzkie popędy i ustanawia konflikt między ludzkością a światem natury. Eon Ozyrysa to wreszcie wiek wielkich monoteistycznych religii, podpierających struktury państwowe. Crowley twierdził, że w naszym stuleciu rozpocznie się okres przechodzenia do kolejnego Eonu - Eonu Horusa. Nowy Eon narodzi się w bólu i cierpieniach, gdyż ludzkość będzie musiała porzucić dogmaty, z których budowała swoją rzeczywistość. W Eonie Horusa znikną struktury dominacji, matriarchalne i patriarchalne. Każdy przejmie odpowiedzialność za własne życie. Kobiety odnajdą mężczyznę w sobie i mężczyźni odnajdą kobietę w sobie. Ciało znowu stanie się całością.
Jest twórcą mistycznej filozofii-religii znanej jako Thelema.
Wygnany z Włoch w 1922. Zmarł 1 grudnia 1947 .
Nie jest prawdą, że Church of Satan wywodzi się z filozofii Crowleya. Church of Satan to Church of Satan, a Thelema to Thelema, choć widoczne są tutaj pewne inspiracje pierwszego tym drugim. Podobnie do inspiracji jego naukami przyznają sie prawie wszyscy współcześni okultyści.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.