Albin Siekierski (1 marca 1920, Imielin - 28 lutego 1989, Katowice) to pisarz polski.
Urodzony w rodzinie kolejarskiej. W 1938 roku ukończył gimnazjum klasyczne w Mysłowicach. Wciągnięty do wojska niemieckiego chociaż Volkslisty nigdy nie podpisał, skierowany został na front wschodni. Ranny został w bitwie pod Kurskiem.
Po rekonwalescencji zdezerterował z wojska niemieckiego. Dzięki przyjaciołom otrzymał nowe dokumenty, jako Bonifacy Czyżewski. Jako Czyżewski został zgarnięty w ulicznej łapance w Krakowie i zesłany do obozu pomocniczego w Saksonii.
Pracował tam w fabryce porcelany. Po powrocie do kraju studiował w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Gospodarczych w Katowicach.
Debiutował poezją w 1936 roku. Po wojnie Siekierski drukował dwa opowiadania na łamach "Gościa Niedzielnego" i "Ogniw" (organ Związku Powstańczego). W latach pięćdziesiątych był członkiem zespołu redakcyjnego "Poglądów". W 1958 roku wydał utwór sceniczny przeznaczony dla teatrów amatorskich "Domek z ogródkiem". W 1959 roku pojawiły się kolejne utwory: "Na granicy Górnego Śląska" i "Umowa stoi", a w 1960 roku jednoaktówka "Szarwark".
W 1960 roku ukazała się także powieść "Ocalenie", którą można uważać za właściwy debiut Siekierskiego. Kolejny dorobek literacki pisarza to: "Urodzajne piachy" (1961), "Pół godziny przyjaźni" (1961), wg której nakręcono film "Czerwone berety", "Odchodzące niepokoje" (1966), "Ku górze nad rzeką" (1971), "Ziemia nie boi się kul" (1971), "Chłodny wiatr odpędza ptaki" (opowiadania 1972), "Czarne i białe pióropusze" (1965), "Dziewczyna ze strzelnicy" (1969), "Nie odpoczywa w spokoju" (1978), "Drzewo liści nie dobiera" (1972), "Nie dojrzeje owoc" (1975), "Nic się nie stało" (1975), "Druga strona księżyca" (1979), scenariusz filmu "Ślad na ziemi" (1977 - 1978). Akcja powieści pt. "Ziemia nie boi się kul" rozgrywa się w Imielinie w czasie powstań śląskich.
Na opowiadaniu należącym do zespołu tematycznego "Tego domu już nie ma" Kazimierz Kutz oparł scenariusz filmu "Paciorki jednego różańca". Inne sztuki sceniczne Siekierskiego to: "Symulanci" (1963), "Nie wstydź się własnej żony" (1973), "Sprawa osobista" (1975), "Wina bez kary" (1975), "Fermentacja" (1978). Napisał on także scenariusz do serialu telewizyjnego "Blisko, coraz bliżej".
Albin Siekierski był pracowity, w ciągu zaledwie trzydziestu lat napisał kilkanaście powieści, opowiadań, sztuk scenicznych, felietonów. Odznaczał się sprawnym rzemiosłem literackim. Sądzić należy, że dzięki tym walorom, przynajmniej część jego dorobku pisarskiego, za życia wysoko cenionego przez niektórych krytyków i czynniki oficjalne, zachowa żywotność, przetrwa najtrudniejszą próbę czasu.
Albin Siekierski zginął tragicznie 28 lutego 1989 roku w Katowicach - Ligocie, gdzie mieszkał. W 2004 roku powstało w Imielinie Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne im. Albina Siekierskiego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.