Alaskan Malamute
Alaskan_Malamute -
Kraj patronacki
USA
Stosowane skróty nazwy
Mal
Klasyfikacja
FCI: Grupa V Sekcja 1
AKC: Working
ANKC: Grupa 6
CKC: Grupa 3 - Working Dogs
KC: Working
NZKC: Utility
UKC: Northern Breeds
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC
Alaskan Malamute - jedna z ras psów.
Rys historyczny:
Pierwotnie hodowany jako pies pociągowy - sleddog; nazwa pochodzi od plemienia Mahlemiut, żyjącego na wyżynach zachodniej Alaski; rodzime psy prawdopodobnie były krzyżowane z większymi psami osadników przybyłych w czasie "gorączki złota" aby je powiększyć celem pozyskania psów do uciągu dużych ładunków. Ostatnie badania DNA potwierdzają, iż jest to rasa stara ([1]).
Szata i umaszczenie:
Szata gęsta, z grubym podszerstkiem, nieco bardziej szorstka niż u Syberian Husky; kolory to różne odcienie szarego i białego, sobolowo-biały, czarno-biały, wilczasto-biały, czerwono-biały albo czysto biały.
Budowa:
Zwarta (kompaktowa); mocny kościec.
Zastosowanie:
Chociaż używane jeszcze jako psy pociągowe (głównie dla rekreacji i w sportach zaprzęgowych), najczęściej Malamuty utrzymywane są dzisiaj jako psy rodzinne - są też popularne na wystawach psów.
W zaprzęgu nie nadają się do biegów sprinterskich, znacznie lepsze osiągi uzyskują na długich dystansach, znakomicie natomiast radzą sobie z uciągiem znacznych ładunków (nazywane "lokomotywami północy").
Charakter i temperament:
Mają opinię przyjacielskich, jednakże maszerzy często mają kłopoty z ich gotowością do bójek z innymi psami; lubią dzieci; życzliwość w stosunku do obcych wyklucza zastosowanie jako psów stróżujących.
Wymiary:
Problemy zdrowotne:
Choroby stosunkowo często występujące w tej rasie to dysplazja stawów biodrowych, inherited polyneuropathy, częste u ras północnych problemy z oczami (zwłaszcza katarakty i postępujący zanik siatkówki).
Wymagania:

Gęsta sierść czyni Malamuty wrażliwe na upały; potrzebują w upalne dni więcej wody, niż psy innych ras oraz możliwości schronienia się w cieniu; w czasie linienia dobrze robi częste wyczesywanie martwego włosa gęstym grzebieniem; wymaga co najmniej godzinnej zabawy dziennie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.