Al-Manama -
Al-Manama (arab.: المنامة, Al-Manāmah) - stolica Bahrajnu, położona nad Zatoką Perską, na północnym wschodzie wyspy Bahrajn. Jest to największe miasto Bahrajnu z ludnością około 150 tys., co stanowi około jedną czwartą wszystkich mieszkańców Bahrajnu.
Al-Manama zostało wymienione w kronikach islamu co najmniej od roku 1345. Zostało zdobyte przez Portugalczyków w roku 1521 a następnie przez Persów w roku 1602. Od roku 1783 było, z wyjątkiem krótkich przerw, w rękach władającej dynastii Al Khalifah. W roku 1958 Al-Manama zosatło ogłoszone wolnym portem, a w roku 1971 zostało stolicą niezależnego Bahrajnu.
Baza ekonomiczna Al-Manamy jest identyczna z bazą całego Bahrajnu - wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej, budowa statków, rybołóstwo i połów pereł. Al-Manama korzysta z międzynarodowego lotniska Bahrajnu na wyspie Al Muharraq. W Al-Manamie znajduje się również uniwersytet Bahrajnu, który został założony w roku 1986.
Al-Manamah było jedną z dwunastu gmin Bahrajnu, a od 3 lipca 2002 wchodzi w skład jednej z pięciu guberni (Gubernia Stołeczna).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.