Akcja Wyborcza Solidarność Prawicy to koalicja wyborcza zawarta w maju 2001 r. przed wyborami parlamentarnymi w Polsce w 2001 r. przez ugrupowania należące do Akcji Wyborczej Solidarność (AWS) oraz Ruch Odbudowy Polski (ROP).
Głównymi partiami AWSP obok ROP-u były Ruch Społeczny Akcji Wyborczej Solidarność (RS AWS), Porozumienie Polskich Chrześcijańskich Demokratów (PPChD) i Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe (ZChN). Przewodniczącym komitetu wyborczego AWSP był minister nauki w rządzie Jerzego BuzkaAndrzej Wiszniewski. ROP jeszcze przed wyborami – 19 lipca 2001 r. – wystąpił z AWSP i zapowiedział start z list Ligi Polskich Rodzin.
W oczach większości opinii publicznej partie wchodzące w skład AWSP zaczęły być postrzegane jako te, które nie zdążyły uciec z tonącego okrętu, jakim była AWS. Wyborców nie przyciągały próby obrony osiągnięć bardzo wówczas niepopularnego rządu Buzka, choć przywódcy Akcji zaznaczali, że nie są wobec siebie bezkrytyczni.
AWSP w wyborach zdobył tylko 5,6% głosów i w związku z nie przekroczeniem wynoszącego dla koalicji 8% progu wyborczego nie dostała się do Sejmu. Swoich kandydatów AWSP wprowadziła tylko do Senatu, do którego startowała w ramach szerszej koalicji – Blok Senat 2001. Senacka reprezentacja AWSP:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.