Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie im. Jana Matejki, to najstarsza polska akademia artystyczna.
Wydziały: Dodatkowo działa również międzywydziałowa katedra historii i teorii sztuki.
Filia ASP w Krakowie działa także w Katowicach.

Historia

Uczelnia powstała w 1818. Początkowo funkcjonowała jako Szkoła Rysunku i Malarstwa w ramach Oddziału Literatury Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 1833 została połączona z Instytutem Technicznym. W 1873 doszło do usamodzielnienia uczelni. Przyjęła ona wtedy nazwę Szkoły Sztuk Pięknych. Pierwszym dyrektorem został wybitny polski malarz historyczny Jan Matejko, obecny patron uczelni. Profesorami Szkoły Sztuk Pięknych byli wówczas: F.S. Cynk, A. Gryglewski i L. Löffler. Po śmierci Matejki, jego następcą był Julian Fałat, który kierował uczelnią aż do 1909. Nadał Szkole on nowy kierunek angażując przedstawicieli nowych prądów artystycznych takich jak Teodor Axentowicz, Jacek Malczewski, J. Stanisławski, Leon Wyczółkowski, K. Laszczka, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Józef Pankiewicz.
W roku 1900 uczelnia uzyskała tytuł Akademii Sztuk Pięknych, wtedy też nowe przedmioty: grafikę i architekturę. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w Paryżu utworzono Komitet Paryski, który w 1925 stał się oddziałem ASP w Paryżu. W okresie okupacji ASP była zamknięta, reaktywowana po wyzwoleniu. Połączono dwie krakowskie uczelnie artystyczne ASP i Instytut Sztuk Plastycznych. W 1956 przywrócono nazwę Akademia Sztuk Pięknych, a w 1979 nadano imię Jana Matejki.

Informacje teleadresowe

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Adres: 31-157 Kraków, pl. J. Matejki 13
Telefon, faks:
tel: (0-12) 422-11-31
tel: (0-12) 422-24-50
fax: (0-12) 422-65-66
Strona WWW ASP w Krakowie
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.