Akademia (gr. akademeia) to porośnięty trawą i drzewami oraz zabudowany świętymi budowlami teren w pobliżu Aten, przeznaczony na uprawianie nago ćwiczeń fizycznych (tylko dla mężczyzn). Akademia zyskała sławę dzięki działalności Sokratesa i jego ucznia Platona, który założył tam szkołę filozoficzną. Funkcjonowała ona do roku 529, kiedy to została zlikwidowana przez cesarza Justyniana. Sława platońskiej akademii była tak silna, że w czasach współczesnych wiele szkół wyższych określa się mianem akademia (np. Akademia Ekonomiczna, Muzyczna).

Nazwą akademia określano również uroczyste spotkanie (najczęściej w szkołach), na przykład akademia pierwszomajowa lub z okazji Barbórki.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.