Airedale Terrier
Inne nazwy
TU INNE NAZWY
Kraj patronacki
UK
Klasyfikacja
FCI: Grupa III Sekcja ?
AKC: ?
ANKC: Grupa ?
CKC: Grupa 1 - ?
KC: ?
NZKC: ?
UKC: ?
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC
Airedale Terrier - jedna z ras psów; największy i najbardziej wszechstronny pies spośród wszystkich terierów.
Rasa ta powstała w drugiej połowie XIX wieku. Początkowo nazywała się Waterside Terrier, później - Bingley Terrier, a w końcu zmieniono jej nazwę na obecną, pochodzącą od doliny rzeki Aire w hrabstwie Yorkshire.
Dokładnie nie wiadomo jakich ras psów użyto podczas tworzenia Airedale, ale najczęściej wymienia się: dawnego szkockiego teriera, otterhounda (ogara używanego w Anglii do polowania na wydry), bulteriera, teriera irlandzkiego, black&tan collie, black&tan teriera, gordon setera i retrivera. Wszystkie te rasy wywarły pewien, i można powiedzieć, że pozytywny, wpływ na obecnego Airedale.
Psa tej rasy cechuje łatwość uczenia się, duża inteligencja oraz wrodzone zamiłowanie do wody, umiejętność pływania, a nawet nurkowania. Jest on doskonałym stróżem, dobrym obrońcą. Może być również wykorzystywany jako pies śledczy, sanitarny i łącznościowy. Z racji spokojnego usposobienia można z powodzeniem nauczyć go pracy przewodnika dla ociemniałych.
Mimo, że niezbyt często widuje się Airedale u boku myśliwego, to jednak dzięki swoim wybitnym zdolnościom łowieckim idealnie nadaje się do roli psa gończego na dziki i lisy, posokowca, a także aportera ptactwa wodnego i polnego. Oczywiście przy swoim dużym wzroście nie może być norowcem.


Airedale_Terrier -

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.