Ahmadija - ruch reformatorski (często uznawany za sektę) w islamie stworzony przez hinduskiego muzułmamina Mirzę Ghulama Ahmada (1839 - 1908) z Kadijan (Pendżab), który ogłosił sie następcą Mahometa, później zaś Chrystusem i inkarnacją Kryszny. Ruch w 1900 roku oficjalnie uznany przez władze brytyjsko-indyjskie. Ahmadija pozostaje pod wpływem hinduizmu, zoroastryzmu i chrześcijaństwa.
Sekta łączy wiele cech fundamentalizmu z częstszym jednak nowatorstwem. Członkowie Ahmadiyyi uważają innych muzułmanów za niewiernych, sami zaś decyzją uczonych islamskich zostali uznani za heretyków i wyłączani poza ummę. Ruch prowadzi ożywioną działalność misyjną na Zachodzie, w większości krajów muzułmańskich jest jednak zakazany i prześladowany (szczególnie w rodzimym Pakistanie). Liczy ok. 10 mln. wyznawców. Po śmierci założyciela rozpadł się na 2 główne kierunki. W 2004 ruch wybudował w Londynie największy meczet w Wielkiej Brytanii.
Po śmierci założyciela podzielili się na 2 grupy:
  • Qadiani
  • Lahori
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.