Ahl-e hakk (Ahl-i hakk, arab. ludzie prawdy), zwani też Ali Ilahi (ali illahi, arab. Ali jest Bogiem) - grupa wyznaniowa na pograniczu islamu uznająca Aledo ibn Abi Taliba za inkarnację Boga.
Grupa powstała w XIV wieku w łonie szyickiego imamizmu. Według niektórych religioznawców powstała ona na skutek wpływów chodżowów i ich sekt na miejscowy imamityzm. Według innych wpływ ismailicki był niewielki, a religia powstała, gdyż silne były jeszcze w tym czasie wierzenia przedislamskie: zaratusztriańskie, chrześcijańskie oraz religii lokalnych. Na tą mieszankę miał się nałożyć silny element szyicki. Część wiernych nie uznaje tej interpretacji twierdząc, że Ahl-e hakk pojawili się na samym początku islamu.
Wyznawcy wierzą iż Boska Substancja wcieliła się w Alego, a według większości wyznań wcielała się również w inne osoby. Oprócz inkarnacji Boga czczeni są również liczni święci oraz aniołowie. Czterej główni aniołowie to w kolejności ważności:
  1. Salman Farsi
  2. Quanbar (murzyński niewolnik Alego)
  3. Mahomet
  4. Nusajr
Fatima - córka Mahometa i żona Alego jest również wcieleniem Boga, jednak (według większości sekt) niższego rzędu.
Wypełniają wszystkie podstawowe powinności muzułmańskie (w tym "pięć filarów") i szyickie, zwą je khidmat, czyli służenie. Swoiste dla nich są spotkania wspólnoty (jam') w trakcie których rozdawane jest święte (poświęcone) jedzenie.
Ze względu na liczne prześladowania wyznawcy podają się najczęściej za imamitów, dlatego ich liczebność jest trudna do określenia (prawdopodobnie 200 - 300 tys., wg własnych danych ponad 1 milion). Dzielą się na kilkanaście (lub kilkadziesiąt) grup wyznaniowych. Wierni sa Kurdami, Persami, Gilanami, Lurami i Turkami. Żyją głównie w Iranie, Azerbejdżanie, Iraku (większość w Kurdystanie irackim) i w Turcji.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.