Agostino Galamina, Galamini, imię chrzestne Simone (ur. 1552 lub 1553 w Brisighella, zm. 6 września 1639 w Osimo), włoski kardynał, dominikanin.
Pełnił funkcję inkwizytora w Brescii, Piacenzy i Genui. W 1604 został komisarzem Św. Oficjum. W 1608 na życzenie papieża Pawła V został generałem dominikanów. Podjął działalność reformowania zakonu i wizytowania jego ośrodków w całej Europie, często podróżując incognito. W 1611 został kardynałem (z tytułem prezbitera S. Maria in Aracoeli). W lutym 1613 mianowany biskupem Recanato i Loreto, w 1620 przejął biskupstwo Osimo. Na konklawe w 1623 był poważnym kandydatem na papieża.
Link zewnętrzny:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.