Agoge system wychowania chłopców w Sparcie; znaczenie etymologiczne słowa to "prowadzenie konia" (agogeus znaczy lejce). Termin, którym określano rozciągnięty w czasie rytuał przejścia chłopca z dziecięctwa do świata mężczyzn. Spartańskie agoge wzorowane było na instytucjach starożytnej Krety, które polegały na łączeniu chłopców w grupach rówieśniczych. W Sparcie chłopcy do wieku siedmiu lat znajdowali się pod opieką matek, a gdy osiągnęli stosowny wiek byli kolegialnie wychowywani w grupie; opuszczali rodzinne domy i przenosili się do wspólnych baraków, w których musieli mieszkać aż do osiągnięcia pełnych praw obywatelskich w wieku trzydziestu lat. Wtedy mężczyzna stawał się Jednakowym (homoioi). Nakaz mieszkania w koszarach dotyczył również mężczyzn, którzy uzyskali pozwolenie na zawarcie małżeństwa po dwudziestym roku życia. Spartanie byli poddawani surowej dyscyplinie i ciężkim ćwiczeniom, które kształtowały porządany przez Spartę charakter obywateli-wojowników. Młodzieńcy, którzy nie wytrzymywali surowego życia koszarowego przechodzili natychmiast do grupy homoioi. Dorosły męzczyzna musiał wstąpić do grupy piętnastu mężczyzn, która spotykała się codziennie na wspólnym posiłku w sysition.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.