Święta Agnieszka - fakty

Święta Agnieszka Rzymianka (zm. ok. 304 lub 305) – umęczona za panowania Dioklecjana, zginęła w wieku około 13 lat (wiek ustalony na podstawie badania czaszki w 1903) w nieznanych okolicznościach.
Pewne jest, że zginęła śmiercią męczeńską 21 stycznia przy drodze Nomentańskiej - zapis w Depositio Martyrum. Przy tej drodze znajdował się kiedyś stadion Domicjana, na którym święta miała zginąć. Zbudowano tam kościół ku jej czci (św. Agnieszki w agonii). Później, w czasie panowania Konstantyna Wielkiego wybudowano nad jej grobem bazylikę. Z tego okresu również pochodzi marmurowa płyta przedstawiająca świętą w dalmatyce i tunice w postawie modlitewnej (jest to najprawdopodobniej pierwszy większy jej wizerunek). Jej relikwie znajdują się, między innymi, przy wejściu do katakumb św. Agnieszki.

Legenda

Według legendy święta Agnieszka była ładną, szlachetnie urodzoną dziewczyną, ale nie chciała poślubić żadnego z zalotników, mówiąc, że jej serce jest już zajęte. Rozzłoszczeni adoratorzy oskarżyli ją o bycie chrześcijanką, a prefekt Semproniusz, którego syna propozycję małżeństwa odrzuciła, skazał ją na śmierć. Prawo rzymskie zakazywało zabijania dziewic, dlatego zaprowadzono ją do domu publicznego. Mężczyźni nie byli zainteresowani nieprzystępną dziewczyną, jeden bardziej zuchwały, gdy chciał się do niej zbliżyć, został rażony ślepotą. Mimo to złożono ją na stosie, drewno jednak nie chciało się palić, wtedy dowódca oddziału egzekucyjnego ściął Agnieszce głowę.

Patronka

Młodych dziewcząt

Święto liturgiczne

21 stycznia
W tym dniu w Rzymie w bazylice jej imienia święci się dwa baranki, które składa się w darze papieżowi; z ich wełny tka się potem paliusze.

Ikonografia

Atrybuty: baranek z nimbem, gołębie - symbole czystości i niewinności; kość słoniowa; dwie korony - dziewictwa i męczeństwa; stos lub miecz - symbole jej męczeństwa.

Przysłowia

  • Święta Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka.
  • Agnieszka łaskawa - wkrótce w polu zabawa.
  • Agnieszka nielusa (ospała) - jeszcze zime pokusa.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.