Afryka Południowo-Zachodnia (ang. South-West Africa) - nazwa Namibii w latach 1884-1990, gdy znajdowała się najpierw pod kontrolą niemiecką (jako Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia, niem. Deutsch Süd-West Afrika), a później od 1915 pod administracją południowoafrykańską jako terytorium mandatowe Ligi Naordów.
Początkowo do terytorium Afryki Południowo-Zachodniej nie należał obszar Walvis Bay, który od 1878 był kolonią brytyjską. W 1921 został on jednak włączony do Afryki Południowej-Zachodniej, aczkolwiek RPA rościła sobie do niej specjalne prawa. Walvis Bay pozostało pod kontrolą RPA aż do 1994.
Po II wojnie światowej wszystkie mandaty Ligi Narodów zmieniły status na terytoria powiernicze ONZ. Jednak ówczesny Związek Południowej Afryki nie zgodził się na rozpoczęcie działań przygotowawczych do przekazania Afryce Południowo-Zachodniej pełnej niedpoległości. Tym samym stała się ona faktyczną kolonią RPA. Doprowadziło to do zaostrzenia się konfliktu między rządem południowoafrykańskim a miejscowymi ruchami niepodległościami, zwłaszcza z postałym w 1960 SWAPO, czyli South West Africa People's Organisation. Ostatecznie terytorium Afryki Południowo-Zachodniej uzyskało niepodległość w 1990, zmieniając nazwę na Namibia.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.