Adolfo Antonio Suárez Rivera (ur. 9 stycznia 1927 w San Cristobal de las Casas), meksykański duchowny katolicki, arcybiskup Monterrey, kardynał.
Studiował w seminarium Chiapas w San Cristobal de las Casas, seminarium w Xalapa i seminarium w Montezuma (Nowy Meksyk, USA). Przyjął święcenia kapłańskie 8 marca 1952 w Rzymie. Uzupełniał studia w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i w Latynoamerykańskim Instytucie Katechetycznym w Santiago (Chile). Był dyrektorem duchowym i wykładowcą seminarium w Chiapas, sekretarzem kurii diecezjalnej w Chiapas, koordynatorem katolickich organizacji prorodzinnych i młodzieżowych oraz nauczania katechetycznego w diecezji; pełnił funkcję wikariusza generalnego Chiapas.
14 maja 1971 został mianowany biskupem Tepic, przyjął sakrę biskupią 15 sierpnia 1971 z rąk arcybiskupa Carlo Martiniego, delegata apostolskiego w Meksyku. W maju 1980 przeszedł na biskupstwo Tlalnepantla, a w listopadzie 1983 został arcybiskupem Monterrey. W 1994 pełnił także funkcję administratora apostolskiego sede vacante Ciudad Victoria. Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie.
26 listopada 1994 papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera Nostra Signora di Guadalupe a Monte Mario. Po osiągnięciu wieku emerytalnego (75 lat) Suárez Rivera zrezygnował z rządów archidiecezją Monterrey w styczniu 2003.
9 kwietnia 2005 Biuro Prasowe Watykanu poinformowało, że ze względu na zły stan zdrowia kardynał Suárez Rivera nie weźmie udziału w konklawe po śmierci Jana Pawła II.
Link zewnętrzny:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.