Adolf Eichmann (19 marca 1906 - 1 czerwca 1962), niemiecki funkcjonariusz nazistowski, zbrodniarz wojenny.
Urodził się 19 marca 1906 w Solingen w Niemczech. Studiował w Austrii inżynierię, lecz nie ukończył studiów. Następnie od 1930 pracował w Niemczech jako handlowiec. W 1932 ponownie wyjechał do Austrii, gdzie wstąpił do austriackiej Partii Nazistowskiej, a następnie do austriackiego odłamu SS. W 1933 powrócił do Niemiec i wstąpił do niemieckiej SS, gdzie osiągnął pod koniec kariery stopień Obersturmbannführer SS.
Od stycznia do października 1934 służył w obozie koncentracyjnym Dachau. Następnie powołany do centralnego biura SD w Berlinie, zajął się problematyką żydowską jako kierownik Abteilung Juden. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Wiednia w marcu 1938 został tam oddelegowany, aby nadzorować aresztowania i likwidację Żydów, rok później podobną misję wykonywał w Pradze. Po konferencji na temat ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w styczniu 1941 w Wannsee, objął nadzór nad wykonaniem jej postanowień jako pełnomocnik Heinricha Himmlera.
W 1946 zbiegł z obozu amerykańskiego i po wielu latach ukrywania się na Bliskim Wschodzie osiedlił się w Argentynie w 1958. Wytropiony przez wywiad izraelski (Mossad) został 11 maja 1960 porwany i wywieziony do Izraela, gdzie stanął przed sądem. 15 grudnia 1961 skazano go na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano w więzieniu Ramla parę minut po północy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.