Adolf Friedrich Johann Butenandt - (ur. 24 marca 1903 w Bremerhaven-Wesermünde, zm. 18 stycznia 1995 w Monachium) - niemiecki biochemik, autor prac dotyczących hormonów płciowych i substancji wabiących u owadów.
W 1939 Adolf Butenandt oraz Leopold Stephen Ruźička (Chorwacja, Szwajcaria) otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za badania nad hormonami płciowymi - wyodrębnienie i syntezę hormonów ludzkich (Butenandt) i polimetylenami (Ruźička). Butenandt pierwotnie zrzekł się nagrody, a w 1949 przyjął dyplom i medal.
Adolf Butenandt studiował w Marburgu i Getyndze (Göttingen), gdzie doktoryzował się w 1927 i habilitował. Od 1927 do 1930 roku był asystentem w Instytucie Chemii w Getyndze. Od 1931 do 1933 do roku docentem (niem. Privatdozent) na Wydziale Chemii Organicznej Uniwersytetu w Getyndze oraz szefem laboratoriów chemii organicznej i nieorganicznej.
W 1933 roku Politechnika Gdańska powierzyła mu, jego pierwszy ordynariat, co oznaczało kierownictwo Katedry Chemii Organicznej połączone ze stanowiskiem profesora zwyczajnego. W 1936 roku Towarzystwo Cesarza Wilhelma powierzyło mu kierowanie Instytutem Biochemii w Berlinie, gdzie był profesorem do 1960 roku. W latach 1960-1972 był Prezydentem Towarzystwa Maxa Plancka (wcześniejsza nazwa – Towarzystwo Cesarza Wilhelma) a później jego Prezydentem Honorowym.
Otrzymał wiele nagród, medali i tytułów honorowych (między innymi honorowe doktoraty - Munich, Graz, Leeds, Madryt, Tübingen). W dniu 6 października 1994 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Gdańskiej.


W 2002 roku media oskarżyły Butenandta o udział w doświadczeniach prowadzonych przez doktora medycyny i filozofii Josefa Mengele - najbardziej znanego spośród hitlerowskich lekarzy przestępców, który od 1943 w Konzentrazion Lager Auschwitz przeprowadzał zbrodnicze eksperymenty na więźniach w Oświęcimiu. Istnieją dane sugerujące, że właśnie tam przeprowadzono pierwsze „kuracje” hormonalne na kobietach i potwierdzono ich rakotwórcze działanie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.