Addis Abeba (amharskie "Nowy Kwiat"), największe miasto i stolica Etiopii. Położone w centrum kraju, na wysokości ok. 2400 m n.p.m. na Wyżynie Abisyńskiej; u podnóża góry Entoto (wygasły wulkan).
Liczba mieszkańców: ok. 2,4 mln (2000), ze względu na napływ uchodźców liczbę mieszkańców miasta ocenia się obecnie na ok. 3,5 mln
Powierzchnia: ok. 300 km²

Historia

Miasto założył w 1887 roku cesarz Menelik II jako prezent dla swojej żony Taitu. Miejsce na miasto wybrała cesarzowa, była to pustynna i słoneczna równina Finfinnie słynąca z gorących źródeł siarkowych, ponoć znakomitych na cerę. W ciągu kilku lat pustynię wokół miasta zamieniono w gaj eukaliptusowy - obsadzono ją sprowadzonymi z Australii eukaliptusami, które rosną niezwykle szybko. W roku 1889 Addis Abeba została stolicą państwa. W 1896 roku miało tu miejsce podpisanie traktat pokojowy po zwycięskiej wojnie z Włochami. W latach 1936-1941 miasto było okupowane przez wojska włoskie (stolica Włoskiej Afryki Wschodniej). W roku 1963 w stolicy Etiopii miało miejsce podpisanie Karty Organizacji Jedności Afrykańskiej.
Addis Abeba jest głównym ośrodkiem handlowo-przemysłowy (rzemiosło, różnorodny drobny przemysł głównie spożywczy,metalowy i materiałów budowlanych) i kulturalny Etiopii. Wokół nowoczesnych dzielnic śródmieścia w stylu włoskim rozlokowały się liczne osiedla nędzy, wabiące przybyszów z prowincji (Etiopia jest jednym z najuboższych krajów świata). Ma połączenie kolejowe z Dżibuti, międzynarodowy port lotniczy - Bole i uniwersytet, założony w 1950 roku.

Zabytki i turystyka

  • Mercato
  • Lucy - odlew hominida
  • Mauzoleum Menelika
  • Katedra św. Jerzego
  • Katedra Trójcy Świętej
'*'Góra Entoto

Linki zewnętrzne

Strona internetowa Uniwersytetu w Addis Abebie
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.