Adam Lipiński (ur. 11 września 1956 w Głubczycach), polityk polski, działacz Prawa i Sprawiedliwości (PiS), ekonomista.
Kształcił się w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Legnicy, następnie studiował na Wydziale Gospodarki Narodowej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pracował m.in. w Zakładach Odzieżowych "Hanka" w Legnicy. Związał się z NSZZ "Solidarność" (Zarząd Regionalny we Wrocławiu), działał także w innych organizacjach opozycyjnych (Studencki Komitet Solidarności, Komitet Samoobrony Społecznej w Legnicy - rzecznik). W okresie stanu wojennego ukrywał się; pozostał czynny w działalności konspiracyjnej do 1989. Był m.in. szefem poligrafii Regionalnego Komitetu Strajkowego we Wrocławiu, współtwórcą organizacji Ruch Społeczny Solidarność, redaktorem kilku wydawnictw książkowych i czasopism (Wydawnictwo Kret, miesięczniki "Konkret", "Nowa Republika").
W 1989 był jednym z założycieli stowarzyszenia Centrum Demokratyczne i członkiem Komitetu Obywatelskiego we Wrocławiu. Organizował struktury Porozumienia Centrum na Dolnym Śląsku, w latach 1991-1993 z ramienia tej partii zasiadał w Sejmie. Podobną rolę odegrał w tworzeniu PiS, od 2001 ponownie zasiada w Sejmie, jest członkiem Komisji Skarbu i Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz wiceprzewodniczącycm Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o działalności lobbingowej. Redaktor i wydawca pisma "Nowe Państwo", pełni funkcję wiceprezesa PiS.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.