• Abzu (Apsu) - ocean wody słodkiej.
    W Mezopotamii wierzono, żę rzeki, jeziora, strumienie, źródła i studnie czerpią wodę z oceanu wody słodkiej, leżącego pod ziemią.
    Abzu było siedzibą Enkiego (Ea), jego żony Damgalnuny (Damkiny) i jego matki Nammu oraz pewnej liczby stworzeń jemu podporządkowanych (stworzenia Enkiego). Uważano, że Enki mieszkał w abzu jeszcze przed stworzeniem człowieka.
    Poniżej abzu był świat podziemny. W niektórych mitach by dotrzeć do świata podziemnego trzeba było przekroczyć rzekę, która czasem była utożsamiana z abzu.
  • W babilońskim micie o stworzeniu świata, Apsu jest imieniem ukochanego Tiamat. Ea po zabiciu Apsu wznosi na jego ciele swą siedzibę. Syn Ea, Marduk, nazywany był "pierworodnym synem apsu", a świątynia Enkiego w Eridu nazywana była E-abzu, co znaczy "dom Abzu".
  • Abzu (apsu) nazywano także zbiornik świętej wody stojący na dziedzińcu światyni.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.