Absolutna wielkość gwiazdowa to inaczej rzeczywista moc promieniowania gwiazdy. Wielkość ta określa, jaką jasność obserwowaną miałaby dana gwiazda, gdyby patrzeć na nią z odległości 10 parseków. Obserwując niebo z powierzchni Ziemi widzimy gwiazdy słabsze i jaśniejsze, ale nie znając odległości do nich nie da się stwierdzić, które z nich są naprawde bardzo jasne, a które znajdują się blisko i ich wielka jasność jest tylko pozorna. Tak więc aby określić absolutną wielkość gwiazdową, należy znać odległość do danej gwiazdy i jej obserwowaną wielkość gwiazdową. Jasność absolutną wyraża się w wielkościach gwiazdowych, czyli magnitudo, podobnie jak jasność obserwowaną. Np. nasze Słońce, którego jasność obserwowana wynosi aż -26,8 magnitudo ze względu na małą odległość, ma wielkość absolutną zaledwie +4,74 magnitudo, podczas gdy np. Deneb (Alfa Cygni - jeden z wierzchołków Trójkąta Letniego), miałby aż -8,73 mag.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.