Abraham (hebr. אברהם arab. Ibrahim ابرَاهِيم) - pierwotnie zwany Abramem, pierwszy z hebrajskich patriarchów. Według Księgi Rodzaju opuścił miasto Ur w Mezopotamii na wezwanie Boga, który nakazał mu osiedlić się w kraju Kanaan i obiecał uczynić "wielkim narodem". Znakiem przymierza między Bogiem a Abrahamem było obrzezanie. Abraham wstawił się za ludem Sodomy (Sodoma i Gomora); na jego prośbę Bóg obiecał nie niszczyć miasta, gdyby miało w nim być choćby dziesięciu sprawiedliwych.
Miał syna Izmaela ze służącą Hagar, a później w wieku stu lat, Izaaka ze swoją dotychczas bezpłodną żona Sarą. Abraham miał także dzieci z inną żoną - Keturą. Bóg wystawił Abrahama na próbę domagając się złożenia syna Izaaka jako ofiary, ale wobec gotowości Abrahama dokonania tego czynu powstrzymał go.
Postać Abrahama czczą trzy wielkie religie monoteistyczne: judaizm, chrześcijaństwo i islam, zwane religiami abrahamicznymi. Niektóre odkrycia archeologiczne dokonane po I wojnie światowej sugerują, że był on postacią historyczną.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.