Abra
Narodowy
Poliwrath (#062) – Abra (#063) – Kadabra (#064)
Johto
Hypno (#088) – Abra (#089) – Kadabra (#090)
Hoenn
Slaking (#038) – Abra (#039) – Kadabra (#040)
Dane:
Nazwa (po japońsku), NumerAbra (Casey), 63
Prawidłowa wymowaAbra
Ewoluuje z brak
Ewoluuje w Kadabra
Generacja Pierwsza
Dane biologiczne
TypPsychiczny
Wzrost 0,9 m
Waga 19,5 kg
Zdolność Synchronize (Synchronizacja); Inner Focus (Wewnętrzne Skupienie)
Najważniejszy atak Teleport (Teleportacja)
Kolor w PokédeksieBrązowy
Rozdział płciMężczyźni: 75,0% Kobiety: 25,0%

Abra (jap. コダック – Casey) – fikcyjna postać z gier pokemon. Imię "Abra" prawdopodobnie wywodzi się od zaklęcia "Abrakadabra", czego jest pierwszym członem, a drugim członem "Kadabra" jest jego ewolucja. Japońskie imię - Casey, odnosi się do "śpiącego proroka" Edgara Cayce.

Cechy

Jest to Psychiczny Pokemon, który spędza osiemnaście godzin na dobę na spaniu, mimo to potrafi wyczuć przeciwnika i w odpowiednim momencie teleportować się w bezpieczne miejsce. Jeżeli jednak nie może spać traci swoje zdolności. Badania udowodniły, że przemieszcza się używając swoich pozazmysłowych mocy co godzinę. Potrafi czytać w umyśle przeciwnika, używa tej zdolności, aby wyczuć jego zamierzenia.

W grach

Abra jest to rzadki pokemon występujący jedynie na drogach 24, 25 (na północ od Cerulean City), 34, 35 (w okolicach Goldenrod City) i 106 (okolice Dewford Town). Jego złapanie utrudnia to, że ma dużą szybkość i używa ataku Teleport (Teleportacja). Można złapać go od razu, rzucając w niego Pokeball'em, bądź też uniemożliwiając mu ucieczkę. Pokemon ten nie uczy się żadnego ataku, prócz Teleport (Teleportacja), lecz po nauczeniu się kilku technik pokazuje swój spory potencjał objawiający się w wysokich współczynnikach szybkości i specjalnego ataku.

Anime

W Anime Abra jest jednym z silniejszych Pokemonów jakie napotkał Ash Ketchum. Pierwszy raz pojawiła się w epizodzie 21, "Abra and the Psychic showdown". Główny bohater i jego Przyjaciele są pochwyceni przez Team Rocket w Saffron City. Wtedy przychodzi mała dziewczynka, która ratuje Pikachu i drużynę po czym znika.
Następnie Ash Ketchum wyrusza do miejscowego Gymu, aby zdobyć następną odznakę od Sabriny. Nie zważał on na ostrzeżenia innych trenerów Pokemon, którzy ostrzegali go, aby nie wyzywał tutejszej Liderki. Zaskoczony zauważa, że na kolanach Sabriny siedzi dziewczynka, która ich uratowała.
Mała dziewczynka i Sabrina zgadzają się na walkę, pod warunkiem, że jeśli przegra będzie musiał się bawić z nimi. Ash wyczuwając niebezpieczeństwo wybiera Pikachu, natomiast Sabrina Abrę. Główny bohater śmieje się z Liderki i wytyka jej, że użyła śpiącego Pokemona. Mimo to walka rozpoczęła się Abra unika wszystkich ciosów Pikachu, po czym zamienia się w Kadabrę i wygrywa walkę, a mała dziewczynka zamienia drużynę w lalki.
Zostali jednak uratowani przez tajemniczego człowieka, który teleportował ich z Gymu.
W innych odcinkach Abra pojawiał sporadycznie. Występował min. jako sędzia walki Machoke i Hitmonchana, albo próbował walczyć z ogromnym Gengarem zespołu R. Był jednym z Trzech Psychicznych Pokemonów, które z nim walczyły. W odcinku tym występuje nawet dłużej niż w 21, gdzie od razu ewoluuje w Kadabrę.
Abra występował w odcinku "Psychic vs. Ghost!", gdzie grał główną rolę.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.