ablacja - (ang. ablation) - to usuwanie się warstw powierzchniowych meteorytu podczas przejścia przez atmosferę lub usuwanie się materiału powierzchniowego w komorze zapłonowej statku kosmicznego podczas jego wejścia w atmosferę.
Materiał wierzchni jest usuwany też podczas wejścia statku kosmicznego w atmosferę, przejściu przez pył międzyplanetarny, lub warkocz komety. Przeznaczony na stracenie materiał ablacyjny jest używany do wypełnienia komory spalania albo do wykonania osłony powracającego statku. Jak materiał ablacyjny absorbuje gorąco, zmienia swój stan fizyczny i chemiczny, i zmniejsza swoją masę, to ochraniają przez to resztę struktury pojazdu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.