Abidżan to największe miasto i główny port Wybrzeża Kości Słoniowej, do 1983 stolica państwa. Położone na południu kraju, nad Zatoką Gwinejską.
Zespół miejski liczy 2,5 mln mieszkańców.
W roku 1904 mała wioska jaką był Abidżan uzyskała połączenie kolejowe z terenami Francuskiej Afryki Zachodniej. Szybki rozwój spowodował, że miasto stało się w 1934 r. stolicą Wybrzeża Kości Słoniowej (kolonia francuska). Po uzyskaniu przez Wybrzeże Kości Słoniowej niepodległości w 1960 roku Abidżan stał się stolicą niepodległego państwa. Od 1983 r. oficjalną stolicą jest Jamusukro, położone w centrum kraju, jednak głównym ośrodkiem państwa jest nadal Abidżan.
Główny ośrodek gospodarczy, naukowo-kulturalny i turystyczny kraju. Przemysł głównie petrochemiczny (rafinerie ropy naftowej) i włókienniczy. Znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy, uniwersytet i muzeum.
Rezerwat lasu równikowego znajduje się na obrzeżach Abidżanu (Adjamé).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.