Abbéville abwil, miasto we Francji.
Miasto w departamencie Somme w północno-wschodniej Francji (Pikardia), nad rzeką Sommą, 24 km od jej ujścia do kanału La Manche; przemysł spożywczy, maszynowy, włókienniczy, elektrotechniczny; port. W 2003 liczyło 25 tys. mieszkańców. Obecnie miasto jest jednym z ważniejszych ośrodków turystyczych północnej Francji.

Historia

Prawa miejskie uzyskało w XIII w. Do XIX w. jeden z tradycyjnych ośrodków sukienniczych . W czasie I wojny światowej było siedzibą angielskiego sztabu generalnego. Ok. 1925 liczyło 20,3 tys. mieszkańców. W okresie międzywojennym znane z dużego portu i fabryki sukna. 12 września 1939 roku odbyła się w Abbeville angielsko - francuska konferencja na której zdecydowano o nie udzielaniu Polsce pomocy w walce z Niemcami. Podczas II wojny światowej miasto zostało silnie zniszczone. W 1951 liczyło tylko 19,5 tys. mieszkańców; w mieście działał przemysł spożywczy, włókienniczy i fabryka maszyn rolniczych.

Zabytki

  • Kolegiata St. Vulfran (1488-1534);
  • Kościół Saint-Sépulcre (XV w.);
  • zamek i pałac de Bagatelle (XVIII w.).

Archeologia

W okolicach miasta znajdują się stanowiska paleolitycznej kultury abwilskiej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.