Ałtaj - łańcuch górski w Azji Środkowej o długości 2000 km, przebiegający przez Rosję, Kazachstan, Chiny i Mongolię.
Pasmo Ałtaj dzieli się na trzy pasma:
  • Ałtaj Właściwy
  • Ałtaj Mongolski
  • Ałtaj Gobijski
Ałtaj -

Geografia

Najwyższym szczytem Ałtaju, a jednocześnie Syberii jest Biełucha, której wysokość wynosi 4506 m n.p.m.. Ałtaj posiada alpejską rzeźbę. W całym paśmie ałtajskim występują lodowcowe formy rzeźby terenu: doliny U-kształtne, moreny, kotły karowe i piargi.
W paśmie Ałtaju występują liczne:
  • rzeki (Katuń, Buchtarma, Czuja)
  • jeziora (Jezioro Teleckie i Marka-Kol),
  • lodowce górskie (Mensu).
W 1998 roku pasmo Ałtaj zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.

Flora

Pasmo ałtajskie w znacznej części porośnięte jest roślinnością typową dla tajgi: jodła, modrzew, limba). W wyższych partiach górskich obficie występuje żeń-szeń.

Fauna

W Ałtaju występują dość liczne gatunki zwierząt. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć: susły, sobole, łosie, niedźwiedzie, rosomaki, jelenie, owce, kuny, pantery śnieżne. Na obszarze tym występuje ponadto bardzo wiele gatunków ryb i ptaków

Klimat

Klimat panujący na obszarze pasma Ałtaju ma charakter wybitnie kontynentalny.

Bogactwa naturalne

Na obszarze Ałtaju występują bogate złoża rudy żelaza, złota, miedzi, rtęci, cynku, i ołowiu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.