Żyrondyści (fr. Girondins) – stronnictwo, klub polityczny z okresu Rewolucji Francuskiej 1789-1799, grupujący przedstawicieli głównie inteligencji i burżuazji. Nazwa stronnictwa pochodzi od francuskiego regionu i departamentu Żyronda (fr. Gironde), skąd pochodzili główni jego przywódcy. Jako zwolennicy monarchii konstytucyjnej współpracowali z królem Ludwikiem XVI, tworząc jego rząd.
Realizując wniosek króla doprowadzili do wojny z Austrią i Prusami. Obarczono ich więc odpowiedzialnością za klęski wojenne oraz bardzo złą sytuację żywnościową. W czasie rządów radykalnych jakobinów przywódcy Żyrondy zostali aresztowani i w październiku 1793 roku straceni na gilotynie, a klub rozwiązany.
Znani przywódcy:
  • Jacques Brissot
  • Pierre Vergniaud
  • Jean Marie Roland
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.