Żałoba_w_Polsce_po_śmierci_Jana_Pawła_II -
Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża Jana Pawła II w czwartek 31 marca 2005 wieczorem oraz jego śmierć dwa dni później poruszyła wielu ludzi na świecie, także w Polsce.

Reakcje ludzi

W tym czasie w kościołach odbywały się częste msze i nabożeństwa. Ludzie spotykali się również w miejscach szczególnie związanych z pobytem papieża w ich miastach, schodzili się na wspólne czuwania i marsze.
Młodzież, głównie za pomocą SMS-ów, organizowała różne akcje: zapalanie zniczy wzdłuż ulic i innych miejsc nazwanych imieniem Jana Pawła II, zapalanie zniczy w kształcie krzyży i serc, zgaszenie od 21.37 (godzina śmierci papieża) na pięć minut świateł w mieszkaniach, zapalanie świateł w akademikach, tak by tworzyły krzyże lub litery JPII. Między ludźmi krążyły rozmaite SMS-owe i internetowe łańcuszki.
Ulice i prywatne mieszkania ozdobione były biało-czerwonymi i żółto-białymi flagami z czarnymi tasiemkami oraz kwiatami i zdjęciami Papieża. W wielu miastach wystawione były księgi kondolencyjne, do których ustawiały się kilkugodzinne kolejki. Zdjęciami i tasiemkami - czarnymi i żółtymi - ozdobione były autobusy, tramwaje oraz samochody prywatne.
Przychodzące w tym okresie na świat dzieci dostawały imiona Jan, Paweł, Karol, Karolina. W Bytomiu nowonarodzone trojaczki otrzymały imiona Jan, Paweł i Karol.
Strony internetowe nabyły czarne grafiki, pojawiły się żałobne notatki, nawet w tematycznych serwisach nie związanych z Janem Pawełm II.

Żałoba narodowa

Rada Ministrów uchwałą z 3 kwietnia 2005 nr 80/2005 opublikowaną w Monitorze Polskim numer 19, pozycja 307 wprowadziła żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 3 kwietnia 2005 do dnia pogrzebu, ponadto zwróciła się z apelem "do wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, władz państwowych, samorządowych, organizacji społecznych i zawodowych, innych podmiotów i instytucji oraz organizatorów imprez masowych o zachowanie żałoby narodowej i wspólne uczczenie pamięci Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II". Uchwała weszła w życie z dniem powzięcia.
Na czas żałoby w wielu miastach odwołano zaplanowane seanse filmowe, przedstawienia teatralne oraz wszelkie inne imprezy rozrywkowe i rozrywkowe. TVP zaprzestała także transmisji meczy Ligi Mistrzów.
Stacje telewizyjne większość (a TVP i TVN24 – całość) czasu antenowego poświęcały aktualnym wydarzeniom w Watykanie i wspomnieniom o zmarłym papieżu. Część polskich stacji (m.in. MTV, Jetix i Viva) całkowicie wstrzymała emisję swoich programów do poniedziałku, 4 kwietnia. Wszystkie stacje wstrzymały emisję reklam. Przez cały tydzień żałobny polskie telewizje muzyczne puszczały stonowane i spokojne piosenki, sięgając do archiwów po starsze teledyski. Polskie strony internetowe zmieniły tła na kolory żałobne, wielkie portale prawie w całości poświęcone były Janowi Pawłowi II.

Częstochowa

W częstochowskich kościołach odbywały się Msze święte za dusze Jana Pawła II, a także z prośbą o jego szybką beatyfikację. Największa ilość wiernych gromadziła się w sanktuarium na Jasnej Górze, szczególnie w Kaplicy Cudownego Obrazu NMP Jasnogórskiej.
Na budynkach w Alei NMP wywieszono flagi Polski i Watykanu przepasane kirem na znak żałoby. Na sklepowych wystawach pojawiły podobizny Papieża. Duża część sklepów, restauracji i firm prywatnych nie działała w dzień pogrzebu.
Ludzie gromadzili się także poza kościołami, szczególnie w miejscach, gdzie Papież przebywał - m.in. pod kurią arcybiskupią.
Znicze paliły się pod pomnikiem Jana Pawła II na Jasnej Górze oraz wzdłuż alei noszącej imię zmarłego Papieża.
8 kwietnia, w dzień pogrzebu, na wschodnich wałach Jasnej Góry ustawiano dwa telebimy, na których wierni mogli oglądać transmisję ze Stolicy Apostolskiej. Uroczystość na jasnogórskich błoniach rozpoczęła się godzinę przed transmisją czuwaniem modlitewnym. Na uroczystości zgromadziło się ponad 200 tys. osób.
Grafika:KuriaCzestochowa.jpg|Kuria biskupia w Częstochowie Grafika:JasnaGoraPomnikJPII.JPG|Pomnik Jana Pawła II na Jasnej Górze, 7 kwietnia 2005 Grafika:IVLO-Aleje-Smierc Papieza.jpg|Uczniowie IV L.O. im. H. Sienkiewicza układają znicze i świece na konturach krzyża

Gdańsk

Pod hasłem Jesteśmy, pamiętamy, czuwamy przy Pomniku Poległych Stoczniowców, przy bramie Stoczni Gdańskiej w intencji Jana Pawła II codziennie o 21.00 modlili się Gdańszczanie.
7 kwietnia na Placu Solidarności odbyła się uroczysta msza święta koncelebrowana przez gdańskich dominikanów i czuwanie.
8 kwietnia ustawione zostały tam dwa telebimy, na których od godziny 10. wierni mogli oglądać uroczystości pogrzebowe z Rzymu. Na Plac Solidarności przyszło około 5 tysięcy osób, chociaż padał w tym czasie deszcz. Ponad tysiąc gdańszczan zgromadziło się na Długim Targu i oglądali transmisję mszy z Watykanu na telebimie zainstalowanym na Zielonej Bramie. Wypełniony po brzegi był też gdański Teatr Wybrzeże, gdzie mszę oglądało kilkaset osób. Telebim ustawiony został również w Katedrze w Oliwie. Świątynia była wypełniona tłumem wiernych. Wieczorem na Placu Solidarności przy pomniku Poległych Stoczniowców odbyła się msza ku pamięci Jana Pawła II przy udziale kilkunastu tysięcy mieszkańców Gdańska.
9 kwietnia na Westerplatte gdańska młodzież złożyła hołd Janowi Pawłowi II. Uroczystość odbyła się w miejscu spotkania Papieża z młodzieżą w trakcie pielgrzymki do Polski 12 czerwca 1987.
11 kwietnia w Gdańsku w Bazylice Mariackiej blisko 20 tys. wiernych uczestniczyło w mszy św. w intencji Jana Pawła II. Następnie po mszy tłum przeszedł ulicami Głównego i Starego Miasta pod pomnik Poległych Stoczniowców (Trzy Krzyże).

Kraków

2 kwietnia O śmierci Ojca Świętego informuje dziesiątki tysięcy ludzi zgromadzonych pod "papieskim oknem" ks. kard. Macharski - z twarzą pełna bólu i ze łzami w oczach chodzi pomiędzy wiernymi i kieruje do nich słowa pocieszenia. Potem udaje się na Rynek Główny, gdzie ludzie na wieść o śmierci Ojca Świętego przybywają masowo, mimo późnych godzin wieczornych. W bazylice franciszkańskiej odprawiona zostaje przez metropolitę krakowskiego nocna msza św. Od dnia 2 kwietnia wierni już całymi dniami gromadzili się pod słynnym "papieskim oknem" w Kurii Krakowskiej przy ul. Franciszkańskiej 3. Dziesiątki tysięcy zniczy i świec płonęły dzień i noc pod oknem , z którego papież jak przyjaciel rozmawiał godzinami ze swymi krakowskimi wiernymi podczas swoich pielgrzymek do Polski. Zaraz zaczął bić dzwon Zygmunta , który bije tylko podczas największych uroczystości, w momentach najważniejszych dla narodu. O 22.00 przyłączyły się do niego dzwony z wszystkich kościołów krakowskich.
3 kwietnia Od 3 kwietnia co rano o godz. 7.45 dzwon Zygmunta bije na trwogę, wzywając krakowian na nabożeństwo w intencji Ojca Świętego odbywające się codziennie o godzinie 8.00 na Wawelu. Pod urzędem Miasta, kilka kroków od Kurii Krakowskiej, rozdawane są od ran znaczki - herb Krakowa z żałobnym kirem. O godzinie 12.00 z wieży Kościoła Mariackiego rozlega się - po raz pierwszy w historii - zamiast hejnału mariackiego pieśń żałobna "Łzy matki" O godzinie 15.00 w Łagiewnikach ks.kard.Macharski odprawia mszę św. w intencji Ojca Świętego, w której bierze udział ponad 250 tysięcy ludzi. Wieczorem młodzież gromadzi się na Błoniach, przy głazie z wyrytym napisem "Ty jesteś skałą" przywiezionym przez górali z Tatr dla upamiętnienia miejsca , gdzie podczas każdej pielgrzymki do ojczyzny Papież odprawiał msze św. Zapalone zostaje setki tysięcy zniczy i świec - "Światełko do nieba". W studenckich akademikach o 21:37 zapalone zostają światła tworzące znak krzyży. 3 kwietnia Restauratorzy z "papieskiego miasta" podejmują decyzję o ograniczeniu czasu pracy swoich lokali, zamkniętych zostaje większość dyskotek, z pubów, barów i kawiarni znika muzyka rozrywkowa. Odwołane zostają spektakle teatralne i filmowe.
4 kwietnia O godzinie 19.30 na stadionie Klubu Sportowego Cracovia, ulubionego klubu piłkarskiego Papieża odbywa się MSZA POJEDNANIA. Zaplanowana początkowo jako msza w intencji Ojca Św. dwóch rywalizujących krakowskich klubów, przeistacza się w msze pojednania sportowców i kibiców kilkunastu klubów sportowych. Po mszy św. sportowcy i kibice przechodzą pochodem pod "papieskie okno" w Kurii przy ul. Franciszkańskiej 3, gdzie zostawiają - obok zniczy i kwiatów - klubowe szaliki.
4 kwietnia Wieczorem ulicami miasta przechodzi przez nikogo nie organizowany, spontaniczny MARSZ MŁODZIEZY, w którym bierze udział ponad 150 tys. młodych ludzi
7 kwietnia Kilka minut po 15.00 wszyscy krakowianie znają tekst papieskiego testamentu, który w pierwszych słowach głosi cyt." Co do pogrzebu ... O miejscu niech zdecyduje Kolegium Kardynalskie i Rodacy...wyjaśniam, że mam na myśli Metropolitę Krakowskiego lub Radę Główną Episkopatu Polski – Kolegium Kardynalskie zaś proszę, aby ewentualnym prośbom w miarę możności uczynili zadość"
7 kwietnia O godzinie 17.00, dwie godziny po ogłoszeniu tekstu papieskiego testamentu, z Rynku Głównego w Krakowie wyrusza cichy marsz w intencji Ojca Świętego. W tzw. "Białym Marszu Wdzięczności" - organizowanym na wzór marszu krakowskich studentów w roku 1981 po zamachu na Papieża - ponad osiemset tysięcy ludzi wyraziło wdzięczność Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat. Następnie wierni zgromadzili się na krakowskich Błoniach, gdzie odprawiono mszę św. dziękczynną i wieczorny "Apel Jasnogórski", w których wzięło udział - wg ostrożnych szacunków - ponad milion osób. Setki tysięcy ludzi czuwały do świtu.
8 kwietnia W mszy w intencji papieża odprawionej o godzinie 9.00 na krakowskich Błoniach wzięło udział ponad pięćset tysięcy ludzi. Potem uczestniczyli wspólnie w uroczystościach pogrzebowych papieża transmitowanych na telebimach Pozostali krakowianie i mieszkańcy tego miasta, nie tylko katolicy, żegnali papieża pod "papieskim oknem", na Rynku Głównym i wielu kościołach, gdzie zainstalowane były telebimy.
8 kwietnia W "papieskim mieście" nie pracowały nie tylko urzędy i banki, ale i zdecydowana większość prywatnych firm.
8 kwietnia...WIECZOREMKrakowskie kluby rowerowe zorganizowały MARSZ ROWEROWY trasą spod Wawelu na Kopiec Piłsudskiego. Na krakowskich Błoniach zorganizowano koncert ku czci Ojca Świętego, w którym wzięło udział ponad 160 artystów z różnych krajów. Podczas koncertu odczytano w kilku językach fragmenty poematu Karola Wojtyły. Koncert oglądało na żywo około 300 tys. krakowian.
11 kwietnia do Instytutu Jana Pawła II przywieziono ofiarowywane przez wiernych pamiątki związane ze zmarłym - różańce, ale i flagi i szaliki kibiców piłkarskich.
15 kwietnia Stadion Klubu Sportowego CRACOVIA, którego kibicem od lat młodzieńczych był Karol Wojtyła, otrzymał decyzja Rady Miasta Krakowa imię Jana Pawła II
16 kwietnia Pod "papieskim oknem" nadal płonęły dzień i noc dziesiątki tysięcy zniczy. O 21.37 z wieży Kościoła Mariackiego rozlegała się codziennie pieśń "Łzy matki"- hołd Krakowa dla "swojego Papieża". Grafika:KosciolMariackiSwieczki.jpg|Świeczki w Kościele Mariackim Grafika:WawelFlagiPapieskie.jpg|Wawel - flagi papieskie Grafika:RynekGlownyKrakowZaloba.jpg|Rynek Główny w Krakowie Grafika:Krzyze agh papiez.jpg|Kraków,21:37 - krzyże w akademikach studenckich Grafika:Kuria puste okno.jpg|PAPIESKIE OKNO Grafika:Kuria franciszkanska.jpg|pod papieskim oknem Grafika:Bialy marsz 02.jpg|Biały Marsz Wdzięczności Grafika:Bialy marsz 03.jpg|Biały Marsz 7.04.2005 Grafika:Bialy marsz 11.jpg|Krakowskie Błonia 7.04.2005 Grafika:Znicze franciszkanska.jpg|pod papieskim oknem

Poznań

W Poznaniu młodzież co wieczór gromadziła się na Placu Adama Mickiewicza, gdzie Ojciec Święty spotkał się z młodzieżą w roku 1997. Oficjalne spotkania modlitewne odbywały się również w poznańskiej Katedrze. Odbywały się koncerty, w czasie których grano Requiem Mozarta i Verdiego.
W piątek, 8 kwietnia, o godzinie 19. na Placu Adama Mickiewicza odbyła się uroczysta msza święta, na którą przybyły tysiące ludzi ze zniczami.
Wcześniej, uroczysta msza pogrzebowa z Watykanu wyświetlana była na ekranach przed katedrą oraz na Polach Lednickich.
W sobotę, 9 kwietnia, głównie młodzież, spotkała się na mszy w kościele duszpasterstwa akademickiego, u ojców dominikanów, skąd uroczystym Świetlistym Marszem przeszła ulicami miasta pod krzyż na Łęgach Dębińskich (miejsce spotkania Ojca Świętego z poznaniakami w roku 1983), gdzie dołączyła do reszty ludzi zgromadzonych na Apelu Jasnogórskim. O godzinie 21.37 nastąpiła chwila ciszy, w czasie której rozbrzmiewały dzwony, a następnie odśpiewano pieśń Abba Ojcze, podczas której wypuszczono dwa gołębie, by modlitwę zaniosły do Ojca Świętego.
Z kolei 10 kwietnia, Papieża pożegnały w specjalny sposób dzieci, przechodząc w Marszu ze mszy świętej w parafii Ojców Dominikanów na Plac Adama Mickiewicza, gdzie wzięły udział w specjalnym nabożeństwie.
Dnia 20 czerwca2005, w rocznicę pobytu papieża na poznańskich Łęgach Dębińskich, zostanie na nich odprawiona uroczysta msza święta.

Rybnik

Od 1 kwietnia we wszystkich rybnickich kościołach odbywały się msze w intencji Jana Pawła II. 4 kwietnia w Rybniku-Stodołach odbyło się spotkanie prezydenta miasta, młodzieży i zaproszonych gości w domu, w którym papież mieszkał przez kilka miesięcy w roku 1948. W czwartek, 7 kwietnia, na terenie rybnickiego Zespołu Szkół Budowlanych odbyła się msza święta w intencji papieża, w pełni zorganizowana z inicjatywy młodzieży, natomiast w sobotę, 9 kwietnia, kilka tysięcy rybniczan zebrało się na rybnickim rynku, aby wziąć udział w uroczystej mszy pod przewodnictwem arcybiskupa Damiana Zimonia.

Szczecin

W Szczecinie, w dniu śmierci Papieża, w wielu kościołach odbyły się specjalne nabożeństwa. Na Jasnych Błoniach, pod pomnikiem Papieża, ustawiono kilkudziesięciometrowy krzyż ze zniczy, uczelnie wystawiły poczty sztandarowe a w dniu pogrzebu zgromadziło się około 50 000 szczecinian przed telebimami. Szczecin był udekorowany flagami. W kościołach diecezji szczecińsko-kamieńskiej będą odprawiane msze w intencji szybkiej beatyfikacji Jana Pawła II.

Warszawa

5 kwietnia w Warszawie odbyły się centralne uroczystości poświęcone zmarłemu papieżowi organizowane przez Konferencję Episkopatu Polski. We mszy na Placu Piłsudskiego koncelebrowanej przez biskupów z całej polski pod przewodnictwem Prymasa Józefa Glempa uczestniczyło 250 tys. osób. W kazaniu Prymas bronił się przed krytyką jaka spadła na niego w związku z opóźnionym powrotem z Argentyny po śmierci Papieża.
Warszawie 7 kwietnia 2005 wyglądała tak:
Grafika:Warszawa_Plac_Grzybowski.jpg|Warszawa – Plac Grzybowski Grafika:Warszawa_Plac_Grzybowski001.JPG|Warszawa – Plac Grzybowski Grafika:Warszawa_Pałac_Kultury001.JPG|Warszawa – Pałac Kultury

Wrocław

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.