Ślęża (Ślęg, często błędnie Sobótka, niem. Zoptenberg) – jest najwyższym wznoszącym się na wysokość 718 m n.p.m. szczytem Masywu Ślęży. Ślęża zbudowana jest głównie z granitów i gabra. Więcej na temat geologii Masywu Ślęży można znaleźć tutaj. Ze względu na imponujący wygląd, znaczną wysokość względną (ok. 500 m), specyficzny mikroklimat zwana także Śląskim Olimpem.
Ślęża należy do Korony Gór Polskich.

Historia

Góra stanowiła ośrodek pogańskiego kultu solarnego miejscowych plemion – jego początki sięgają epoki brązu, a upadek przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w. Na szczycie góry odnaleziono fragmenty kamiennych wałów oraz zagadkowe posągi z charakterystycznym symbolem ukośnego krzyża – według jednej hipotezy krzyż ten prawdopodobnie związany był z kultem solarnym, według innej – stanowił znak graniczny dóbr klasztornych. Wśród rzeźb najbardziej znane to tzw. Panna z rybą, Niedźwiedź (przy drodze na szczyt), Mnich (u stóp góry - przeniesiony z okolic wsi Garncarsko) i Grzyb (w Sobótce). W pierwszej połowie XII w. Piotr Włostowic ufundował na szczycie klasztor Augustianów wkrótce jednak przeniesiony do Wrocławia (1153).
Od 1813 do 1914 na szczycie odbywały się komersy niemieckich studentów wrocławskich dla upamiętnienia wymarszu z pobliskiego Rogowa Sobóckiego antynapoleońskiego freikorpsu (korpusu ochotników) majora Adolfa Lützowa.

Etymologia nazwy

Nazwa góry - pochodna ślęg, ślęgnąć - oznacza po staropolsku miejsce wilgotne. Wznosząca się ponad 500 metrów ponad okoliczne tereny góra sprowadza opady i chłód. Z kolei od nazwy góry oraz przepływającej obok rzeki Ślęzy pochodzi nazwa żyjącego tu we wczesnym średniowieczu plemienia Ślężan oraz rozciągnięta na całe dorzecze górnej i środkowej Odry nazwa Śląsk.

Turystyka

Ze względu na bliskość Wrocławia, Świdnicy i Dzierżoniowa rozwinięta turystyka weekendowa i świąteczna. Masyw i jego okolice pokryte są dość gęstą siecią szlaków turystycznych. Istnieją dwie ścieżki archeologiczne oznaczone symbolem ślężańskiego Dzika i szlak rowerowy. Na szczycie stacja przekaźnikowa z wysoką wieżą, schronisko PTTK Olimp im. Romana Zmorskiego, kościół, słabo widoczne ruiny zamku i wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniała panorama Doliny Śląskiej z Wrocławiem i Sudetów (zwłaszcza Gór Sowich). U stóp góry małe miasteczko Sobótka.

Ślęża w literaturze i sztuce

W dość głośny, acz nietypowy sposób rozsławili górę Ślężę twórcy polskiego kina niezależnego filmem "Ślęża manekin project", więcej informacji patrz: http://www.gnutella.pl/_sm/
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.