Łysa Polana – duża polana w Dolinie Białki a zarazem niewielka osada położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i jego słowackiego odpowiednika TANAP. Przez Walerego Eljasza nazwana Bramą Tatr
Przedzielona granicą PolskoSłowacką, która biegnie środkiem rzeki Białki. Nieliczne zabudowania, w tym pochodzące sprzed II wojny światowej budynki Polskiego (po Polskiej stronie) i Czechosłowackiego (po Słowackiej stronie) urzędów celnych zastąpionych wybudowanym wspólnym urzędem celnym położonym po polskiej stronie, a zbudowanym w/g projektu arch. Z. Gołąbka. Obiekt został wzniesiony w 1971 przed Narciarskimi Mistrzostwami Świata w Zakopanem w 1972. Przez Łysą Polanę biegnie Droga Oswalda Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka, do której w tym miejscu dochodzi słowacka obwodnica tatrzańska.
Międzynarodowe przejście graniczne dopuszczone, pomimo protestów ekologów do ciężkiego ruchu drogowego.
W nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004, dniu wejścia obu państw do Unii Europejskiej wójt Bukowiny Tatrzańskiej oraz burmistrz (primator) miasta Vysokie Tatry (Słowacja) dokonali symbolicznego przecięcia szlabanu granicznego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.