Łowicz - miasto, stolica powiatu łowickiego w województwie łódzkim, nad rzeką Bzurą, w południowo-zachodniej części Kotliny Warszawskiej.
Liczba mieszkańców: 32 tys. (1999)

Historia

We wczesnym średniowieczu na miejscu Łowicza znajdował się przeprawowy gród obronny przez bagnistą dolinę Bzury. Łowicz był jednym z pierwszych grodów piastowskich.
Pierwsza wzmianka - 1136 (bulla Innocentego II).
Prawa miejskie - 1298.
W XV i XVI wieku stały rozwój miasta.
Poważnie zniszczony podczas potopu szwedzkiego i od tego czasu zaczął podupadać przechodząc do roli małego miasteczka. W XIX wieku rozwój drobnego przemysłu. Zniszczenia w czasie I i II wojny światowej. W pobliżu rozegrała się bitwa nad Bzurą.

Gospodarka

  • przemysł spożywczy
  • przemysł włokienniczy
  • przemysł metalowy

Edukacja

  • Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Pedagogiczna

Turystyka i kultura

Ośrodek turystyczny i folkloru łowickiego. Najbardziej znane są stroje łowickie - pasiaki.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.