br /> Łaziska Górnemiasto w województwie śląskim, w powiecie mikołowskim, 18 kilometrów na południe od Katowic. Prawa miejskie posiada od 1951. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1287 roku, kiedy to właścicielem tych ziem był rycerz mianem Borko z Łazisk. Nazwa Łaziska w ówczesnym znaczeniu kojarzy się z łazami, łysinami oznaczającymi nowe tereny leśne wykarczowane i przygotowane do uprawy. Na terenie dzisiejszego miasta istniały trzy odrębne wsie - Łaziska Górne, Łaziska Średnie i Łaziska Dolne. W XVIII wieku odkryto bogate złoża węgla, w XIX wieku szybki rozwój górnictwa i hutnictwa; pierwsze linie kolejowe. Na początku XX wieku pierwsza elektryfikacja i wodociągi. Od 1922 roku w granicach Polski.
Obecnie w Łaziskach Górnych istnieją liczne zakłady przemysłowe (huta, elektrownia, kopalnia), działa klub piłkarski "Polonia" oraz chór "Echo", niegdyś osiągający sukcesy artystyczne w całej Polsce.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.