Łasin, miasto w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie grudziądzkim. Położona nad jeziorem osada istniała już za Bolesława Chrobrego. Prawa miejskie Łasin otrzymał od Krzyżaków w 1298 roku. Podczas wojen z Krzyżakami był kilkakrotnie oblegany przez Polaków i po zdobyciu w 1461 roku został obrabowany i spalony.
Polonizację przeszedł za Zygmunta Augusta, który nadał miastu nowe przywileje. Szwedzi spalili Łasin w 1628, zaś w 1710 roku ludność zdziesiątkowała zaraza.
Obecnie liczy ok. 3,3 tys. osób. Zabytki: XIV-wieczny kościół, wielokrotnie przebudowywany w okresie od XVII do XX wieku.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.