referat z architektury na temat:

Dachy drewniane

Dachy drewniane - dźwigary

Wyślij / drukuj

Wady wiazarów dachowych tradycyjnych (duże zuzycie drewna, niepelne wykorzystanie nosnosci elementów ze wzgledu na wystepujace zaciosy i wreby) wyeliminowa­ne zostaly w konstrukcjach drewnianych inżynierskich. Najczesciej stosuje sie konstrukcje inzynierskie w postaci dźwigarów: belkowych, kratowych i klejonych. Wszystkie typy dźwigarów dachowych wykonuje się z desek.

Dźwigary belkowe

image062.jpgstosuje sie przy rozpietosci dachu 8-15 m. Skladaja sie one z dwóch pasów (dolnego i górnego) polaczonych średnikiem. Srednik wykonany jest z dwóch warstw krzyzujacych sie desek nachylonych do pasa dolnego pod katem 30-45°. Deski te maja grubosc 19-25 mm i szerokosc 14-18 cm. Zbija sie je gwoździami - po dwa gwoLdzie w kazdym skrzyzowaniu. Srodnik jest usztywniony po obu stronach nakladkami z desek prostopadlych do pasa dolnego, rozmieszczonych w odstepach 1,0— —1,5 m. Szerokosc zeber usztywniajacych wynosi co najmniej 8 cm, a grubosc równa jest grubosci pasów| Sredniki dźwigarów belkowych moga byc równiez wyij konywane ze sklejki, plyty paździerzowej lub plyt pilsniowych twardych.

Dźwigary belkowe rozstawia sie w odleglosciach 2-6 m. Na dźwigarach opiera sie platwie i krokwie jal( w tradycyjnych konstrukcjach ciesielskich. Przy gestym rozmieszczeniu platwi (do l m) krokwie sa zbyteczne| wówczas deskowanie podkladu pod pokrycie dachowi przybija sie bezposrednio do platwi prostopadle do okapu.

Dźwigary kratowe stosuje sie pret rozpietosci dachu 8-18 m. Skladaja sie one równiez z pasa dolnego i górnego oraz ze slupków i krzyzulców| W zaleznosci od rozpietosci wykonywane sa z desek| bali lub krawedziaków.

Dźwigary klejone z desek sa najbardziej ekonomiczne, ale niestety nie sa one czesto stosowane, gdyz wymagaja stosowania dobrych klejów z zywic syntetycznych oraz przemyslowych warunków;

produkcji. Deski stosowane do wykonania dźwigara muszą być dokladnie ostrugane, żeby spoina klejowa

byla mozliwie cienka. Deski uklada sie warstwami na plask. Liczba warstw desek w danym przekroju dLwigara jest dostosowana do wartosci przewidywanego momentu zginajacego.

Portal Zgapa.pl nie jest odpowiedzialny za treści materiałów w tym także komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.
Inne Wypracowania znajdziesz na tej stronie